12 listopada - dzień wolny. Jak pracują szpitale i przychodnie? Jeden wielki zamęt...

Czytaj dalej
Fot. archiwum, Tomasz Czachorowski
Hanna Walenczykowska

12 listopada - dzień wolny. Jak pracują szpitale i przychodnie? Jeden wielki zamęt...

Hanna Walenczykowska

Do 12 listopada zostało już kilka dni a nadal nie wiadomo dla kogo ten poniedziałek będzie dniem wolnym od pracy. Wiadomo ile nas będzie kosztować. Jak 12 listopada będą pracować szpitale i przychodnie? Na razie mamy jeden wielki zamęt...

Ustawa wprowadzająca dzień wolny 12 listopada wywołała wiele nieporozumień. I, chociaż Senat wprowadził do treści tej ustawy kilka poprawek a prezydent Andrzej Duda jeszcze przed ostateczną decyzją Sejmu ogłosił, że ją podpisze, to nikt nie wie co zdarzy się już za tydzień.

Zamieszanie w ochronie zdrowia - wolne 12 listopada

Wolnego nie mają mieć np. pracownicy publicznych szpitali i ambulatoriów, ale pacjenci, którzy w najbliższy, poświąteczny poniedziałek mają stawić się na zabieg lub do lekarza specjalisty są zaniepokojeni.

Trudno odpowiedzieć na takie pytania, ponieważ nie wiadomo jaka będzie ostateczna treść ustawy

- Czekam na wizytę u okulisty - mówi pan Edward z Błonia. - Próbowałem się dowiedzieć czy przychodnia będzie tego dnia czynna. Jeśli nie, to czy wizyta mi przepadnie, czy może wyznaczony zostanie inny termin?

Takich telefonów od zdezorientowanych pacjentów, pracownicy szpitalnych rejestracji przyjmują więcej. Dotyczy to szczególnie tych jednostek, które mają przyszpitalne poradnie specjalistyczne.

- Trudno odpowiedzieć na takie pytania, ponieważ nie wiadomo jaka będzie ostateczna treść ustawy - twierdzi Kamila Wiecińska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. - Mówi się, że mamy pracować, ale czy wszyscy? Czy pracownicy administracji będą musieli przyjść do pracy? Na razie szpital przygotowuje się do kilku wariantów - dostosujemy się do sytuacji.

Takie same zapewnienia usłyszeliśmy w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza.
- Czekamy na szczegóły - mówi Marta Laska, rzeczniczka szpitala im. Jurasza. - Nie odwoływaliśmy zabiegów i przygotowujemy się na różne scenariusze.

Nie wszystko odrobią

Wątpliwości mają również pracownicy bydgoskich uczelni, którzy uważają, że na dodatkowym dniu wolnym najbardziej ucierpią studenci -: „niektórych zajęć nie da się odrobić” - mówią nam.

Bałaganu obawiają się pracownicy handlu, bo jak twierdza niektórzy prawnicy, oni na wolne liczyć nie mogą. Prawdopodobnie pojawi się luka w prawie.

Miliony bez wolnego

Biznessinsider.com.pl portal internetowy twierdzi: - „odrzucenie poprawek Senatu jest równoznaczne z tym, że ok. 2 miliony osób, które pracują w handlu nie będą miały wolnego dnia”. Tak się stanie, ponieważ wcześniejsza ustawa, która wprowadzała zakaz handlu w niedziele i święta obejmuje tylko te dni, które zostały w ustawie wymienione. Poniedziałku, 12 listopada, na tej liście nie ma.

Natomiast, portal prawo.pl wylicza, że ten jeden dodatkowy wolny dzień przyniesie aż 7 miliardów złotych strat.

Kontra pracodawców

Przeciwko długiemu świętowaniu są Pracodawcy RP.

- Co przyniesie wolny poniedziałek? Po pierwsze, straci gospodarka. Konkretne produkty nie zostaną wytworzone, nie zostaną sprzedane. Będzie zatem mniej pieniędzy na wynagrodzenia pracowników. Po drugie firmy, szpitale, oraz wszelkie poważne organizacje planują działania ze znacznym wyprzedzeniem. Po to, by nagłe zmiany nie burzyły rytmu pracy i wcześniej ustalonych zadań. Ogłosić zaledwie z trzytygodniowym wyprzedzeniem, że 12 listopada ma być wolny od pracy, to – oby niezamierzone – okazanie lekceważenia wszystkim tym, którzy wkładają wiele wysiłku, aby rezultaty ich pracy były przewidywalne, symbolizowały wysoką jakość i nie były zaskoczeniem dla odbiorców – uważa dr hab. Tomasz Rostkowski, prof. SGH, główny ekonomista Pracodawców RP. - Tak działają przedsiębiorcy. Jestem pewien, że chętnie podzielą się oni swoimi doświadczeniami z instytucjami, które mają mniejsze doświadczenie w tych obszarach. W Europie Polska znajduje się w ścisłej czołówce państw oferujących pracownikom najwięcej dni urlopu i świąt.

Posiedzenie Sejmu rozpocznie się dopiero w środę, 7 listopada.
Po pierwszym posiedzeniu Sejmu ustaliliśmy kto pracuje, a kto nie. Czy te informacje będą aktualne?

Hanna Walenczykowska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.