12-letni bohater wojny w 1920 roku, który ofuknął... Józefa Piłsudskiego

Czytaj dalej
Wiesław Pierzchała

12-letni bohater wojny w 1920 roku, który ofuknął... Józefa Piłsudskiego

Wiesław Pierzchała

Harcerz Tadeusz Jeziorowski przeszedł do historii w pamiętnym 1920 roku, gdy na ulicach Płocka dzielnie odpierał najazd Armii Czerwonej. Tak się zasłużył, że rok później naczelnik państwa Józef Piłsudski odznaczył go Krzyżem Walecznym. Tadeusz miał wtedy 13 lat i stał się najmłodszym w historii kawalerem tego zaszczytnego odznaczenia. Potem został pilotem. Porucznik Jeziorowski zginął we wrześniu 1939 roku w Widzewie - Ksawerowie pod Pabianicami i został pochowany na łódzkim cmentarzu na Dołach.

Kolejna rocznica tragicznego Września to znakomita okazja okazja, aby przypomnieć zapomnianego bohatera związanego z Łodzią i regionem. Tadeusz Jeziorowski wychował się w rodzinie młynarza w Cierszewie pod Płockiem. Miał dwóch braci, którzy też walczyli za „tą, co nie zginęła”. Starszy brat Józef w czasie I wojny światowej działał w Polskiej Organizacji Wojskowej, a potem walczył na Kresach z bolszewikami i Ukraińcami. Młodszy brat Zbigniew też został lotnikiem. W trakcie II wojny światowej służył w polskim dywizjonie lotnictwa bombowego na Zachodzie. Zginął w nieznanych okolicznościach podczas lotu treningowego u wybrzeży Irlandii. Wszyscy trzej są patronami Szkoły Podstawowej nr 1 w Płocku.

Gdy watahy Armii Czerwonej w 1920 roku zaczęły nadciągać do Płocku 12-letni Tadeusz po kryjomu, bez zgody rodziców, wymknął się z domu w Cierszewie i wyruszył bronić miasta przed bolszewikami. Zostawił kartkę, na której napisał: Kochani Rodzice! Z własnej woli wychodzę na chwile na ulicę. Proszę, nie miejcie do nikogo żadnej pretensji”. Chłopak związany był z Płockiem, bowiem był uczniem renomowanego Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w tym mieście. W Płocku zjawił się 18 sierpnia i zaraz przystąpił do akcji: roznosił amunicję oraz ładował i podawał broń żołnierzom walczącym na barykadach.

Kim był Tadeusz Jeziorowski? 

Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Pierzchała

Jestem dziennikarzem w redakcji "Dziennika Łódzkiego". Jestem sprawozdawcą sądowym i opisuję najciekawsze procesy i rozprawy. Ponadto zajmuję się policją, prokuraturą, tematyką historyczną oraz związaną z łódzkimi zabytkami i rodami fabrykanckimi. Regularnie omawiam na łamach gazety nowe książki o tematyce historycznej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.