2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Ogólnopolski konkurs kopernikański

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski/Polska Press
Adam Mroczek

2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Ogólnopolski konkurs kopernikański

Adam Mroczek

Na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiono szczegóły dot. konkursu.

20 czerwca 2022 r. przedstawiciele Gminy Miasta Toruń podpisali w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży porozumienie w sprawie organizacji konkursu przez miasto w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Centrum Badań Kopernikańskich UMK. Podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, Marka Gralika - Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i Anny Łukaszewskiej – dyrektorki Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia przedstawiono też założenia projektu.

- W tym roku rozpoczynamy pierwszy, szkolny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Jest to jedno z wydarzeń organizowanych w ramach obchodów Roku Kopernikańskiego, który będziemy świętować w roku 2023, w związku z 550. rocznicą urodzin astronoma. Mam nadzieję, że fascynująca postać bohatera konkursu i atrakcyjne nagrody, jakie przewidziano dla laureatów, skłonią jak najliczniejszą grupę uczniów z całej Polski do udziału w tej rywalizacji.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju, z wyłączeniem szkół policealnych i dla dorosłych. Będzie realizowany w roku szkolnym 2022/2023 w trzech etapach:

Poszczególne etapy składają się z dwóch części: testu pisemnego z 24 pytaniami i części ustnej - przed komisją. Uczestnicy będą rywalizowac w 2 kategoriach: kl. IV-VIII szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe.

Za etap szkolny odpowiedzialni są dyrektorzy szkół, którzy przeprowadzą konkurs, a następnie zgłoszą wyniki na platformę obsługiwaną przez KP Kuratora Oświaty. Za etap wojewódzki i centralny (w tym sprawdzanie prac w wersji papierowej) odpowiadają Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia we współpracy z Kujawsko-Pomorskim Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

Wręczenie nagród zaplanowano 12 września 2023 r. podczas inauguracji Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Nagrodzonych zostanie 5 laureatów w każdej kategorii, a wśród nagród są laptopy za I miejsce, teleskopy za II miejsce i lornetki za III miejsce. Przewidziano też drobne nagrody dla finalistów (96 osób), którzy wezmą udział w etapie centralnym konkursu. Ponadto laureatom przysługiwać będzie wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym i przyznanie odpowiedniej liczby punktów określonych w przepisach odrębnych w sprawie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, a finalistom - wyszczególnienie osiągnięć na świadectwie szkolnym.

Organizatorem konkursu jest Gmina Miasta Toruń w partnerstwie z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy i Centrum Badań Kopernikańskich UMK - pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Przy organizacji Konkursu współpracują następujące instytucje:

.
Fundatorzy nagród:

Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.