500 zł miesięcznie na dziecko. Można się o nie starać już od dziś!

Czytaj dalej
Fot. Fotolia
Kaśka Borek

500 zł miesięcznie na dziecko. Można się o nie starać już od dziś!

Kaśka Borek

Program „Rodzina 500+” to, najprościej tłumacząc: 500 złotych miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Lub też na pierwsze czy jedyne - gdy rodzina ma niskie dochody i mieści się w kryterium dochodowym.

Świadczenie wychowawcze - bo tak oficjalnie nazwano to, o czym potocznie mówimy 500 zł dla rodziny - będzie wypłacane na wniosek rodzica lub opiekuna dziecka do 18. roku życia. Czyli aby dostać tyle pieniędzy lub więcej, trzeba złożyć wniosek. Można to zrobić od dziś - czyli od 1 kwietnia 2016 roku. Pewnie na początku będą kolejki, bo to wyczekiwana pomoc, ale nie trzeba się martwić ani nimi, ani tym, że nie zdążymy od razu załatwić formalności. Dobra informacja jest bowiem taka, że nawet jeśli złożymy wniosek później - byle do 1 lipca 2016 roku włącznie - i tak dostaniemy wypłatę z wyrównaniem od kwietnia. Ani złotówka nam nie przepadnie. Gdy złożymy wniosek po 1 lipca, pieniądze też dostaniemy, tyle że już bez wyrównania.

Na starcie rządowego programu „Rodzina 500+” na wypłatę pieniędzy możemy poczekać nawet do trzech miesięcy, licząc od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku (z wyrównaniem od kwietnia). Gdy złożymy druk po okresie startowym, nasze prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalone od miesiąca jego złożenia (tyle że już bez wyrównania).

Wniosek można złożyć w gminie, w której mieszkamy (na przykład ośrodku pomocy społecznej lub innej wyznaczonej jednostce), jak również za pośrednictwem Poczty Polskiej lub przez internet (na przykład korzystając z bankowości elektronicznej).

Pierwsze świadczenia będą przyznane - wyjątkowo - na okres od 1 kwietnia 2016 roku do 30 września 2017 roku. Potem prawo do tych pieniędzy będzie ustalane już na jeden rok - od 1 października do 30 września, a wniosek będziemy składać od 1 sierpnia. Za jego pobranie i złożenie nie są pobierane żadne opłaty! Pamiętajmy o tym i nie dajmy się nabrać różnej maści spryciarzom, którzy już się pojawili i chcą zarobić oferując druki, za które każą sobie płacić.

Program „Rodzina 500+” to 500 złotych miesięcznie na drugie i kolejne dziecko - bez żadnych dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymają wsparcie także na swoje pierwsze lub jedyne dziecko - ale tylko wówczas, gdy spełnią kryterium dochodowe. Wynosi 800 złotych netto (na rękę) lub 1.200 złotych, gdy dana rodzina wychowuje dziecko niepełnosprawne. Występując o pieniądze na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, nie trzeba będzie dołączać do wniosku żadnych dokumentów dotyczących naszych finansów. Gdy na pierwsze dziecko lub jedyne - trzeba już będzie udokumentować dochody.

Świadczenie będzie nam wypłacane w taki sposób, jaki sobie wybierzemy jako najwygodniejszy: czyli na konto w banku lub w kasie urzędu gminy.

Ile dostanie na przykład rodzina z dwojgiem dzieci, która spełnia kryterium dochodowe? Zyska miesięcznie 1.000 złotych. To oznacza, że rocznie mniej zamożna rodzina z dwojgiem dzieci będzie mogła dostać nawet 12 tysięcy złotych! Jeśli jej dochody na osobę będą wyższe niż próg dochodowy (czyli 800 zł lub 1.200 zł), dostanie 500 zł miesięcznie do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. To daje w sumie 6 tysięcy złotych rocznie, wciąż jest to więc spora kwoty.

Kolejna dobra informacja jest taka, że ta pomoc nie jest opodatkowana. Czyli od tych 500 złotych nie będziemy odprowadzać ani podatku, ani składek. Dotyczy to także rodziców prowadzących działalność gospodarczą, poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które zawiaduje programem „Rodzina 500+”.
Świadczenie wychowawcze zapowiadane jest jako wsparcie długofalowe polskich rodzin. Rząd będzie mógł podwyższyć wysokość finansowego wsparcia oraz kryterium dochodowego (w zależności, między innymi, od poziomu inflacji).

Z rozmów z Wami wiemy, że program „Rodzina 500+” to wsparcie, na które wielu z Was bardzo czeka. Mieliście wiele pytań w tej sprawie, bardzo Was interesuje. Dlatego zapraszamy do lektury tego specjalnego dodatku, który poświęciliśmy programowi. Znajdziecie w nim także analizy i opracowania dotyczące demografii i wspierania rodzin, ale najważniejszą częścią tego specjalnego wydawnictwa są rozbudowane poradniki. Po lekturze tego dodatku będziecie m.in. wiedzieli, jak wypełniać wniosek i gdzie go złożyć.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.