500 zł na dziecko - wypłacono 127 mln zł

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński / Polska Press
Piotr Mieszkowski

500 zł na dziecko - wypłacono 127 mln zł

Piotr Mieszkowski

Minister rodziny Elżbieta Rafalska pochwaliła się efektami programu „Rodzina 500+”. To sztandarowy program rządu PiS

W ciągu pierwszego miesiąca programu „Rodzina 500+” zostało złożonych 2 mln wniosków. Do tej pory wypłaciliśmy 127 mln zł - powiedziała minister Elżbieta Rafalska w TV Republika.

- Niespełna miesiąc od wejścia ustawy o programie „500+” zostało złożonych 2 mln wniosków. To 75 proc. wniosków, na które liczymy. Chcę zwrócić uwagę, że z tych dwóch milionów wniosków ponad połowa to wnioski złożone drogą tradycyjną. Ponad 472 tys. to są wnioski złożone drogą online. Mamy też nie tylko przyjęte wnioski, ale są również wydane decyzje. (...) Do tej pory wypłacono 127 mln zł - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej podsumowującej pierwszy miesiąc funkcjonowania programu „500+”.

W sumie uprawnionych do świadczenia jest 2,7 mln rodziców i opiekunów. Łącznie wsparciem objętych może zostać ok. 3,7 mln dzieci. Najwięcej wniosków złożono do tej pory na Mazowszu (ponad 194 tys.), w Wielkopolsce (ponad 156 tys.) oraz na Śląsku (ponad 151 tys.).

Elżbieta Rafalska podkreśliła, że nie docierają do niej żadne trudności samorządowe. Jak dodała, droga online była bardzo łatwa i dostępna. - Chcę przypomnieć, że z tej liczby 472 tys. wniosków 95 proc. zostało złożonych przez bankowość - dodała. Minister poinformowała, że resort otrzymuje informacje od samorządów, z których wynika, że dotychczas najwyższe świadczenie to decyzja na 6 tys. zł.

- Te rodziny naprawdę zyskują, to radykalna poprawa sytuacji materialnej. (…) Ten program był tak wyczekiwanym programem, tak potrzebnym. (...) Myślę, że wpłynie to na dostępność usług edukacyjnych lub zdrowotnych - powiedziała.

Program „Rodzina 500+” wystartował w piątek 1 kwietnia 2016 r. po prawie sześciu miesiącach przygotowań, konsultacji społecznych, zmian i doprecyzowania zapisów ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Pierwszego dnia złożono ponad 100 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze 500 zł na dziecko.

Autor: Piotr Mieszkowski, [email protected]

Piotr Mieszkowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.