Abonament RTV zapłaci każdy z nas

Czytaj dalej
Piotr Nowak

Abonament RTV zapłaci każdy z nas

Piotr Nowak

Rząd przedstawił nowy pomysł na finansowanie mediów publicznych.

Włączenie sieci kablowych do egzekwowania abonamentu, poprawa skuteczności poboru opłat i zwolnienie z zaległości ponad 2 mln gospodarstw domowych.

W środę projekt nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych przedstawiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wicepremier Piotr Gliński chce poprawić sytuację budżetową publicznego radia i telewizji. Co proponuje?

Miesięczną składkę w wysokości 6 - 8 zł, kwota zostanie jeszcze doprecyzowana. Opłata ma być bezpośrednio pobierana z podatku PIT, CIT bądź KRUS.

Sprawa rozliczeń abonamentowych ma być regulowana za pośrednictwem Poczty Polskiej. Dostawcy telewizji płatnej mieliby odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, które następnie mieliby przekazywać PP. W ten sposób wpływy abonamentowe miałyby wzrosnąć o 730 mln zł.

Według danych Poczty Polskiej, w 2015 r. w województwie lubelskim było 336,6 tys. abonentów radiowych i 322,7 tys. telewizyjnych. To niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że region liczy 2,1 mln mieszkańców.

Zaledwie 13 proc. gospodarstw domowych w Polsce płaci regularnie. Stawia to nas w gronie europejskich rekordzistów pod względem unikania abonamentu. To przekłada się na złą sytuację finansową mediów publicznych.

- Oczekuje się od nas realizacji różnych zadań, ale nie można mówić o misji bez finansowania - zastrzega Mariusz Deckert, prezes Radia Lublin. Dodaje, że środki są potrzebne na utrzymanie rozbudowanej sieci dziennikarzy regionalnych, na audycje historyczne i kulturalne. - Wpływy z abonamentu stanowią około 80 proc. naszego budżetu. Resztę potrzeb zaspokajamy ze środków własnych - mówi prezes.

Stąd wszechobecne reklamy, które sprawiają, że media publiczne coraz trudniej odróżnić od komercyjnych. Według szacunków, na ten rok TVP dostanie z abonamentu 300 mln zł.

Dodatkowego miliarda złotych, koniecznego do funkcjonowania, telewizja musi szukać wśród reklamodawców.

Dla porównania, łączne budżety Polsatu i TVN to około 6 mld zł. Według szacunków ministerstwa, zadłużenie Polaków za ostatnich 5 lat przekracza 3 mld zł.

- Telewizji publicznej grozi proces karłowacenia. Jeżeli nic się nie zmieni, to grozi nam utrata rynku i zapóźnienie technologiczne - alarmuje Ryszard Montusiewicz, dyrektor TVP Lublin.

Piotr Nowak

Zajmuję się gospodarką regionu, sprawami sądowymi i prokuratorskimi oraz religią.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.