Aborcja: trudniejszego tematu dziś w Polsce nie ma

Czytaj dalej
Fot. Radek Brzostek
Joanna Boroń

Aborcja: trudniejszego tematu dziś w Polsce nie ma

Joanna Boroń

Parmalent odrzucił radykalny projekt zakazu aborcji przygotowany przez Ordo Iuris. A Ale to nie kończy tematu - do parlamentu w formie petycji trafiła nowa propozycja

Obecna sytuacja, czyli tzw. kompromis aborcyjny, mało kogo zadowala. Przeciwnicy aborcji domagają się wprowadzenia absolutnego zakazu tzw. terminacji ciąży oraz wprowadzenia instrumentów, które pozwolą walczyć z tzw. podziemiem aborcyjnym.

Zwolennicy liberalizacji uważają, kompromis kobiet nie chroni, bo nawet te, które mają prawo do legalnego usunięcia ciąży, muszą o swoje prawo walczyć z biurokracją i lekarzami, którzy powołują się na klauzulę sumienia i odmawiają wykonania zabiegów.

Na aborcje potrzebne są „papiery”

Przepisy określają, że do przerwania ciąży jest wymagana pisemna zgoda kobiety. W przypadku małoletniej lub kobiety ubezwłasnowolnionej całkowicie jest wymagana pisemna zgoda jej przedstawiciela ustawowego. W przypadku małoletniej powyżej 13. roku życia jest wymagana również jej pisemna zgoda. Natomiast w przypadku małoletniej poniżej 13. roku życia jest wymagana zgoda sądu opiekuńczego, a małoletnia ma prawo do wyrażenia własnej opinii. U kobiety ubezwłasnowolnionej całkowicie jest wymagana także pisemna zgoda tej osoby, chyba że na wyrażenie zgody nie pozwala stan jej zdrowia psychicznego. W razie braku zgody przedstawiciela ustawowego, do przerwania ciąży jest wymagana zgoda sądu opiekuńczego.

To, że płód jest upośledzony lub nieuleczalnie chory, musi stwierdzić inny lekarz, niż ten który dokona przerwania ciąży. Natomiast wystąpienie okoliczności wskazujących, że ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej, stwierdza lekarz posiadający tytuł specjalisty w zakresie medycyny właściwej ze względu na rodzaj choroby kobiety ciężarnej. Natomiast istnienie prawdopodobieństwa, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, potwierdza prokurator.

Legalne kontra te w podziemiu

W ubiegłym roku wykonano w Polsce 1044 legalnych zabiegów przerwania ciąży. W jednym przypadku z powodu gwałtu. Większość aborcji została wykonana z powodu prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W 43 przypadkach zakończono ciążę z powodu zagrożonego życia matki. W Koszalińskim szpitalu, czyli największej lecznicy w regionie, takich zabiegów terminacji ciąży - jak zdradza rzecznik Cezary Sołowij - wykonuje się zaledwie kilka w skali roku. W tym było takich zabiegów pięć - jeden ze względu na zagrożenie życia matki, cztery z powodu uszkodzenia płodu.

Tymczasem różne organizację podają, że nielegalnych aborcji w Polsce w skali roku wykonuje się co najmniej około 100 tysięcy. Część kobiet wyjeżdża za granicę, by tam w klinikach przejść zabieg, to bezpieczna dla kobiety, ale kosztowna procedura. T,e których nie stać, w tym bardzo młode dziewczyny, chwytają się metod wstrząsających. Wystarczy przejrzeć kilka forów, by się zorientować, jak z niechcianymi ciążami próbują sobie radzić kobiety - ryzykowne kombinacje leków, wstrzykiwanie silnie żrących środków czyszczących, aborcja za pomocą symbolicznego wieszaka.

Liberalna Francja i konserwatywna Malta

Aborcja we Francji (podobnie jak w wielu innych krajach Uniii Europejskiej) jest legalna do 12. tygodnia ciąży, a w przypadkach nieregularnych miesiączek - do 14 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarz mający dokonać aborcji musi respektować okres tygodnia czasu między prośbą pacjentki o przerwanie ciąży, a potwierdzeniem pisemnym prośby, w czasie którego ciężarna powinna zastanowić się nad swoją decyzją. Koszty opieki i hospitalizacji związane z usunięciem ciąży są finansowane w 100% przez ubezpieczenie chorobowe. Decyzja o usunięciu ciąży należy tylko i wyłącznie do kobiety, obojętnie, czy jest pełnoletnia, czy nie.

Najbardziej restrykcyjne przepisy w Europie są w Irlandii i oraz na Malcie. W tym niewielkim kraju nawet życie kobiety nie jest ważniejsze, bo obowiązuje tam całkowity zakaz przerywania ciąży. W Salwadorze obowiązuje całkowity zakaz aborcji, a środki antykoncepcyjne są bardzo trudno dostępne. Innymi państwami na świecie, w których aborcja nie jest dozwolona pod żadnym warunkiem, są Chile, Nikaragua, Dominikana, Gwatemala.

W wielu państwach Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji bardzo często kobieta musi mieć zgodę współmałżonka na dokonanie aborcji. Tak jest w Turcji, Arabii Saudyjskiej, Japonii i Korei Południowej. Poza tym trzeba spełnić kilka warunków. W tych krajach można usunąć jedynie ciążę będącą wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub, gdy zagraża ona życiu i zdrowiu matki.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.