Adam "Nergal" Darski z zespołu Behemoth z prokuratorskim zarzutem. Chodzi o znieważenie godła

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Gdak
Szymon Zięba

Adam "Nergal" Darski z zespołu Behemoth z prokuratorskim zarzutem. Chodzi o znieważenie godła

Szymon Zięba

Ciemne chmury zbierają się nad głową Adama „Nergala” Darskiego, muzyka pochodzącego z Trójmiasta i lidera metalowego zespołu Behemoth. Artysta usłyszał bowiem właśnie... prokuratorski zarzut. Sprawa dotyczy rzekomego „publicznego znieważenie godła Rzeczypospolitej Polskiej”.

Oprócz Darskiego prokuratura zarzut przedstawiła także osobie, związanej z promocją zespołu.

„Metalowe tournee” zatytułowane „Rzeczpospolita niewierna”, było reklamowane np. plakatami czy t-shirtami, a kontrowersje wzbudził wizerunek orła na materiałach promocyjnych. Wpisano w niego między innymi odwrócony krzyż i ludzkie czaszki. Krytycy tego rodzaju oprawy sugerowali, iż jest to znieważenie godła Polski. Teraz sprawą zajmuje się gdańska prokuratura.

Co wynika z ustaleń śledczych? W odniesieniu do Adama „Nergala” Darskiego, prokuratura stoi na stanowisku, że zlecił on „stworzenie projektu graficznego, mającego promować trasę koncertową, a następnie zlecił osobom współpracującym przy realizacji trasy koncertowej jego rozpowszechnianie w przestrzeni publicznej.”

Druga osoba objęta zarzutem - jak informują śledczy - „w ramach promocji trasy koncertowej zespołu Behemoth, za pośrednictwem sieci internetowej, rozpowszechniała, stworzony uprzednio projekt graficzny, w którym wykorzystano i celowo zniekształcono wzór godła.”

Komu przedstawiono zarzuty? Co wynika z ustaleń śledczych?

"Zmuszam ludzi do myślenia za siebie, a niektórych podnoszę z kolan" - w materiale znajdziesz komentarz Nergala w związku ze sprawą. Przeczytajcie!

Pozostało jeszcze 69% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Szymon Zięba

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.