Andrzej Duda: "Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". Lekarze oburzeni słowami prezydenta

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Mikołaj Woźniak

Andrzej Duda: "Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych". Lekarze oburzeni słowami prezydenta

Mikołaj Woźniak

W czasie "debaty prezydenckiej" w Końskich ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda stwierdził, że absolutnie nie jest zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Później musiał prostować swoją wypowiedź na Twitterze, ale eksperci wyrażają oburzenie tymi słowami. Swoje oświadczenie wydali m.in. prezesi Okręgowych Izb Lekarskich. O komentarz poprosiliśmy dr. Artura de Rosier, prezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.

Przypomnimy, że w czasie "debaty" w Końskich, na której zjawił się tylko Andrzej Duda, urzędujący prezydent ubiegający się o reelekcję został zapytany o ewentualną obowiązkowość szczepienia na koronawirusa.

- Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych

- stwierdził Duda. I tłumaczył: - Powiem państwu otwarcie. Osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo, kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jego osobista decyzja. Natomiast uważam, że czy to będzie lek, czy to będzie szczepionka, w pierwszej kolejności powinien być dostępny dla seniorów, bo oni są grupą jednak największego ryzyka i powinien być dostępny nieodpłatnie. Takie jest moje zdanie.

Te słowa wywołały na tyle dużo emocji, że prezydent musiał prostować je już po debacie za pośrednictwem Twittera.

Czytaj więcej: Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda w Końskich: Nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych

Obowiązkowe szczepienia: Lekarze zabierają głos

O komentarz do słów prezydenta Dudy poprosiliśmy Artura de Rosier, prezesa Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, której członkowie w przeszłości opowiadali się za obowiązkowymi szczepieniami.

- Wielokrotnie wskazywaliśmy, że należy szczepić się przeciw chorobom zakaźnym. Lekarze WIL dawali temu wyraz publicznie szczepiąc się przeciwko grypie, błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio. Polskie prawo jednoznacznie określa, które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane, z wyjątkowym uwzględnieniem szczepień dla dzieci i młodzieży oraz osób szczególnie predysponowanych. Wskazywaliśmy jasno, że ten, kto decyduje się na szczepienia zalecane wskazuje na swoją postawę prozdrowotną i należy to robić szczególnie, gdy wykonuje się zawód lekarza i inne zawody medyczne - tłumaczy de Rosier.

Przypomina też, że WIL optował, by w przypadku dzieci szczepienia były obowiązkowym kryterium przyjęcia do żłobka czy przedszkola i doszło do tego np. w Poznaniu.

- Publiczna dyskusja na temat szczepień jest niezbędna, niepokoi nas malejąca wyszczepialność dzieci w ostatnich latach

- podkreśla de Rosier.

Mówiąc już bezpośrednio o słowach Andrzeja Dudy, prezes WIL stwierdza: - Prezesi Okręgowych Rad Lekarskich we wspólnym stanowisku wyrazili zdziwienie i oburzenie stwierdzeniami dotyczącymi obowiązkowych szczepień ochronnych, a także zalecanych szczepień przeciwko grypie, wygłoszonymi przez prezydenta. Uważamy, że osoby pełniące funkcje publiczne powinny mieć świadomość, że promowane przez nich postawy i wygłaszane słowa mają znaczący wpływ na zachowania zdrowotne obywateli. Słowa prezydenta podważające sens szczepień obowiązkowych i szczepień przeciwko grypie mogą w naszej ocenie skutkować wzrostem odsetka osób niezaszczepionych, a także spadkiem zaufania pacjentów do lekarzy oraz sprawdzonej wiedzy medycznej.

Zastrzega, że nie ma na to zgody lekarzy, szczególnie w czasie trwającej pandemii koronawirusa i zbliżającego się sezonu grypowego. Medycy wzywają prezydenta do "pilnej korekty tej niebezpiecznej i niepokojącej wypowiedzi". To nie koniec.

- Zwracamy się również do pana prezydenta o podjęcie pilnych działań propagujących aktualną wiedzę medyczną o szczepieniach ochronnych. Jednocześnie deklarujemy ekspercką pomoc w tym zakresie

- podsumowuje de Rosier.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Mikołaj Woźniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.