Aranżacja balkonu w jesiennej szacie [wideo, zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Zarzycki
Katarzyna Józefowicz

Aranżacja balkonu w jesiennej szacie [wideo, zdjęcia]

Katarzyna Józefowicz

Zbliżający się początek jesieni to nie powód, żeby rezygnować z pięknych kwiatów balkonowych. Letnie kwiaty przestają już dobrze wyglądać. Możemy dosadzić nowe, które sprawią, że balkon będzie pięknie ukwiecony jeszcze dłuższy czas. Wczesną jesienią łatwo o sadzonki popularnych astrów. Pięknie kwitną i są idealne do balkonowych skrzynek.

Początek jesieni dla wielu roślin oznacza koniec okresu wegetacyjnego. Najszybciej urodę tracą rośliny sezonowe, które jesienią wydajają mniej kwiatów, częściej chorują i często zasuszają liście. Utratę ich walorów ozdobnych szczególnie wyraźnie widać na balkonach i tarasach, gdzie kwiaty jednoroczne stanowią podstawę doniczkowych aranżacji.

Werbeny, lobelie czy petunie niezbyt dobrze znoszą jesienną pogodę, dlatego przestają być atrakcyjne i zwykle muszą zostać usunięte ze skrzynek i doniczek. Nie oznacza to jednak, że jesienny balkon musi być nudny i nieciekawy, gdyż miejsce przekwitłych kwiatów, mogą zastąpić rośliny, które właśnie jesienią ukazują pełnię swojej urody.

W czołówce kwiatów idealnych do dekoracji jesiennego balkonu znajdują się przede wszystkim wrzosy i kwitnące o tej porze roku wrzośce (wrzosiec delikatny, wrzosiec Watsona) oraz chryzantemy i złocienie jak np. chryzantema wielkokwiatowa i drobnokwiatowa, złocień koreański, złocień krzewiasty (chryzantemy często zamiennie nazywane są złocieniami, jednak niektóre źródła rozdzielają oba rodzaje roślin).

Romantyczne wrzosy i wrzośce

Wrzosy i wrzośce najlepiej prezentują się w jednogatunkowych grupach lub w zestawieniu ze starcem popielnym, kocanką włochatą, golterią, dąbrówką czy ozdobnymi trawami. Do uprawy w pojemnikach warto wybrać odmiany o wzniesionym pokroju (np. „Aleksandra”, „Allegro”, „Amethyst”, „Annabel”, „Darkness”, „Long White”, „Merlyn”, „Hammondii”, „Ross Hutton”, „Red Star”, „Scholjes Rubin”, „Simone”, „Winter Red”, „Vivika”), gdyż krzewinki o płożących lub pokładających się pędach lepiej wyglądają w ogrodzie niż w doniczkach.

Ze względu na swój romantyczny charakter, wrzosy i wrzośce doskonale wyglądają w glinianych misach, rustykalnych donicach, wiklinowych koszach czy bielonych skrzynkach. Uroku dodadzą im również niewielkie ozdoby w postaci oplecionej wokół doniczki rafii w naturalnym kolorze, bukietu kolorowych, jesiennych liści, kilku miniaturowych dyń ozdobnych czy paru gałązek z czerwonymi owocami ognika lub dzikiej róży.

Sadząc wrzosy i wrzośce w pojemnikach, należy jednak pamiętać, że rośliny wymagają słonecznego stanowiska i kwaśnego podłoża (najlepiej gotowej mieszanki przeznaczonej dla roślin kwasolubnych). Źle też znoszą zalewanie oraz przesuszanie, dlatego doniczki przeznaczone pod ich uprawę powinny posiadać odpływ wody i warstwę drenażu na dnie.Jak udekorować ogród na jesień? (źródło: TVN Meteo/x-news)

Eleganckie chryzantemy

Oprócz wrzosów i wrzośców jesienią nie może też zabraknąć chryzantem. W przeciwieństwie do wrzosów, rośliny najlepiej prezentują się jednak w pojedynczych donicach, bo zwykle rozkrzewiają się mocno i same w sobie stanowią efektowną ozdobę balkonu. Jeśli jednak chcielibyśmy jeszcze bardziej urozmaicić balkonowe aranżacje, możemy wybrać słabiej rosnące odmiany złocieni i zestawić je z karłowymi iglakami, starcem popielnym, kocankami włochatymi lub ozdobnymi trawami.

Na balkonie, niczym w ogrodzie

Pochłonięci poszukiwaniem odpowiednich roślin na jesienny balkon, nie powinniśmy jednak zapominać, że oprócz wielkich, jesiennych klasyków, istnieje też kilka innych gatunków roślin ozdobnych kwitnących o tej porze roku, które także możemy wykorzystać do dekoracji balkonu. W donicach pięknie będą wyglądać karłowe lub niskie odmiany astrów (np. astry krzaczaste np. „Kassel” i „Kristina”, astry nowoangielskie np. „Purple Dome”, astry nowobelgijskie np.”Brigitte” i „Winston Churchill’”), rudbekii (np. rudbekia błyskotliwa „Goldstrum”, „Little Goldstar”) i dzielżanów („Ranchera’, „Pumilum Magnificum”) oraz wspaniałe kwiatostany rozchodników okazałych.

Uroku jesiennemu balkonowi dodadzą także inne sezonowe dekoracje jak np. kosz z ozdobnymi dyniami i suszonymi strąkami czerwonych papryczek, wiklinowa misa wypełniona mchem i czerwonymi jabłkami, dzban z ozdobą kapustą, bukiet jesiennych kwiatów czy wieniec z gałązek krzewów o ozdobnych owocach uzupełniony mchem, kasztanami, żołędziami i kolorowymi liśćmi.Jak dbać o rośliny balkonowe, aby te doczekały późnej jesieni? (TVN Meteo/x-news)

Autor: Katarzyna Józefowicz

Katarzyna Józefowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.