Archeolodzy znaleźli pięć grobów i szkielet kobiety

Czytaj dalej
Fot. Instytut Archeologii UKW w Warszawie
Julia Szypulska

Archeolodzy znaleźli pięć grobów i szkielet kobiety

Julia Szypulska

Są pierwsze efekty pracy grupy naukowców z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Naukowcy natknęli się na czaszkę i szkielet. Szczątki znajdowały się na cmentarzysku wczesnośredniowiecznym, na uroczysku Szczekotowo w Puszczy Białowieskiej.

Wykopaliska trwają od początku sierpnia. Prowadzą je pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Państwowej Akademii Nauk, a także studenci archeologii. Na obszarze rezerwatu przyrodniczo-archeologicznego Szczekotowo usytuowanych jest kilka stanowisk archeologicznych, które datowane są począwszy od epoki brązu, aż po czasy nowożytne. Do najbardziej interesujących należą skupiska kurhanów wczesnośredniowiecznych. Pierwsze wykopaliska prowadzone tu były już w 1918 r. przez niemieckiego archeologa Alfreda Götze. W latach 2014 i 2016 w Uroczysku Szczekotowo trwały natomiast prace prowadzone przez Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie.

- Badany obecnie kurhan jest jednym z pięciu kopców ziemnych z kamienną obstawą - wyjaśnia Roman Szlązak. - Do 2016 r. posiadaliśmy wiedzę jedynie o jednym tego typu obiekcie, opisanym już wcześniej przez Alfreda Götze. W 2016 r. naukowcy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie odkryli cztery kolejne kurhany. W ramach tegorocznych badań zespół archeologów zdecydował się na przebadanie największego z trzech położonych obok siebie kopców.

Obiekty usypane zostały w jednej linii, a największy z nich znajduje się pośrodku.

- Pomimo, że badania rozpoczęto niedawno, przyniosły już one ciekawe efekty - nie kryje zadowolenia Roman Szlązak. - W centralnej części kurhanu, na głębokości około pół metra od jego szczytu odkryto szkielet należący prawdopodobnie do kobiety.

W trakcie badania grobu natrafiono na kilka paciorków z niebieskiego i zielonego szkła, co świadczy, że zmarła złożona została do grobu przystrojona w naszyjnik. Niestety zarówno część szkieletu jak i ozdób została zniszczona w wyniku rabunkowego rozkopywania kurhanu, które miało miejsce prawdopodobnie w XIX lub na początku XX wieku.

Ciekawym odkryciem było też zarejestrowanie po wschodniej stronie kopca głębokiej na pół metra jamy. Na jej dnie znajdował się niewielki bruk kamienny oraz fragmenty potłuczonego glinianego naczynia. Przypuszcza się, że znaleziska te są pozostałością odprawianych przy grobie obrzędów pogrzebowych. Wstępnie udało się ustalić, że kurhan wzniesiony został między XI a XIII wiekiem, na co wskazują odkryte ozdoby i ceramika. W jego pobliżu znaleziono jednak również fragmenty naczyń ze wcześniejszego okresu, datowane na czasy około przełomu er. Wygląda zatem na to, że miejsce to było użytkowane nie tylko w średniowieczu, ale również i wcześniej, kiedy to pełniło funkcję osady.

Wykopaliska archeologiczne w Uroczysku Szczekotowo będą trwały do połowy września. Odbywają się w ramach trzyletniego projektu narodowego Centrum Nauki pod nazwą Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Puszczy Białowieskiej.

Julia Szypulska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.