Atmoterm stworzył dynamiczną mapę jakości powietrza dla Opola - będzie zawierać m.in. smogową prognozę pogody

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Atmotermu
Radosław Dimitrow

Atmoterm stworzył dynamiczną mapę jakości powietrza dla Opola - będzie zawierać m.in. smogową prognozę pogody

Radosław Dimitrow

Z mapy będzie mógł skorzystać każdy internauta. Będzie można się z niej dowiedzieć jaki był, jaki jest, a nawet jaki będzie stan powietrza w mieście.

Firma Atmoterm zbudowała już w Opolu system monitoringu zanieczyszczeń powietrza, na który składa się 17 stacji pomiarowych.

Urządzenia zostały rozstawione w taki sposób, by umożliwiały możliwie pełny odczyt stanów powietrza. Dane z urządzeń trafią wkrótce do specjalnej aplikacji, a ta uwzględniając warunki pogodowe przygotuje prognozę czystości powietrza dla każdej ulicy w Opolu.

Będzie to przydatne narzędzie dla osób, które planują np. popołudniowy spacer lub wieczorne bieganie.

Opolscy ekolodzy wcześniej wielokrotnie podnosili, że alarmowanie społeczeństwa o smogu na podstawie archiwalnych danych odczytywanych ze stacji WIOŚ nie ma sensu i należy to zmienić. Odczyty w ramach systemu Atmotermu dokonywane będą co godzinę, a prognozy odnawiane co 12 godzin.

Więcej w programie Razem Przeciw Smogowi, w którym gościem był Tomasz Kochanowski z firmy Atmoterm.

Radosław Dimitrow

Jako dziennikarz „Nowej Trybuny Opolskiej” i portalu nto.pl staram się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś ważnego. Zajmuję się sprawami, które są istotne dla mieszkańców. Relacjonowałem już m.in. przejście tornada, powódź, liczne procesy sądowe, a także ujawniałem informacje niewygodne dla władz: przypadki mobbingu i nieprawidłowości w pracy urzędów. Uważam, że praca dziennikarza polega nie tylko na opisywaniu, ale także naprawianiu rzeczywistości, dlatego przy okazji klęsk żywiołowych niosłem pomoc poszkodowanym, a podczas epidemii koronawirusa organizowałem wsparcie dla służby medycznej.

Na co dzień szczególnie bliskie są mi sprawy mieszkańców powiatów strzeleckiego i krapkowickiego. Jeśli jest coś, o czym powinienem widzieć, to dzwoń lub pisz.

Moją pasją jest filmowanie. Od 2017 r. pełnię w redakcji funkcję wydawcy wideo oraz kieruję pracą studia nto tv, które działa w Opolu. Jestem twórcą programów telewizyjnych i dokumentalnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.