Bądź czujny! Mogą odholować twoje auto

Czytaj dalej
Fot. Paweł F. Matysik
Bogna Kisiel

Bądź czujny! Mogą odholować twoje auto

Bogna Kisiel

Jest impreza. Trzeba usunąć auto, inaczej je odholują. Mieszkańcy centrum Poznania twierdzą, że nie są informowani o takich wydarzeniach. A może powiadomić o tym ludzi SMS-em? ZDM uważa, że najskuteczniejszym narzędziem informacyjnym są znaki drogowe.

– To wygląda na łapankę i wyłudzanie pieniędzy od ludzi. Nie popełniłam przestępstwa, a muszę płacić za odholowanie auta – oburza się pani Maria, która mieszka przy ul. Św. Marcin. Jej samochód został już trzykrotnie odholowany. Powodem były organizowane w tej części miasta imprezy.

– Pamiętam o 11 listopada i orszaku św. Marcina, bo przechodzi on ulicą co roku – przyznaje pani Maria. – Jednak o wydarzeniach lokalnych nie jesteśmy informowani. ZDM twierdzi, że wszyscy są o nich powiadamiani. Ja nic na ten temat nie wiedziałam.

Mieszkanka ma identyfikator, który upoważnia do parkowania w strefie. – Miałam parę dni urlopu, auto zaparkowałam i nie korzystałam z niego. Gdy chciałam pojechać do pracy, okazało się, że zostało odholowane – wspomina. – W ZDM usłyszałam, że informacje o imprezie były na ich stronie oraz Urzędu Miasta, a ponadto jestem zobowiązana do śledzenia zmiany znaków drogowych, ale z mieszkania ich nie widzę. Nie śpię na chodniku, by widzieć, że zmieniły się znaki.

ZDM tłumaczy, że o imprezach, remontach informuje na swojej stronie internetowej i Facebooku. Rozsyła też informacje do mediów. Kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania roznoszą ulotki. – Karteczki to wiatr wywieje. Najlepiej byłoby takie informacje przesłać mieszkańcom strefy w centrum SMS-em. Centrum Zarządzania Kryzysowego posiada aplikacje do wysyłania powiadomień – uważa Tomasz Lipiński, radny PO. – Mieszkaniec nie ma obowiązku wchodzenia na stronę ZDM. Powinien być skutecznie powiadomiony, a nie, że odholują mu auto i obciążą kosztami.

Radny PO przypomina, że osoby mieszkające w centrum Poznania i tak muszą zmagać się z wieloma innymi utrudnieniami. – W mieście jest organizowanych coraz więcej biegów i pełno ulic się zamyka – mówi Mateusz Rozmiarek, radny PiS. I dodaje: – Nie spotkałem się z żadną akcją informacyjną ZDM czy ulotką za szybą auta, a pracuję w centrum.
Także radny PiS uważa, że powiadomienia SMS-ami byłyby skuteczniejsze.

– Stosowanie się do znaków drogowych jest obowiązkiem każdego kierowcy. Jest to więc najbardziej skuteczne działanie informacyjne –

mówi Tomasz Libich z ZDM. I przypomina, że ZDM nie jest organizatorem imprez masowych. Zezwolenia na wykorzystanie dróg na imprezy wydaje Miejski Inżynier Ruchu. Natomiast ZDM w swoich opiniach, chyba że jest to wpisane do projektów tymczasowej organizacji ruchu, zwraca uwagę na konieczność poinformowania mieszkańców o utrudnieniach w ruchu z wyprzedzeniem.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.