Bedą większe kary za brak OC

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Jakubczak
Regina Skibińska

Bedą większe kary za brak OC

Regina Skibińska

Od stycznia 2016 r. wzrosną opłaty karne za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce.

Obowiązek posiadania ważnego OC mają wszyscy właściciele pojazdów - tak długo jak pojazd jest zarejestrowany - bez względu na jego stan techniczny i tego czy jest on aktualnie użytkowany. Polisa ta automatycznie zostaje przedłużona na kolejne dwanaście miesięcy, o ile właściciel samochodu jej nie wypowiedział i o ile opłacił wszystkie raty składki. W przypadku sprzedaży auta nabywca pojazdu może korzystać z OC zbywcy, tylko do końca okresu który widnieje na polisie. Po tej dacie ubezpieczenie to wygasa, a nowy właściciel musi wykupić własne OC.

Składki na ubezpieczenie OC są coraz wyższe, ale nie tylko one - opłat za brak tego ubezpieczenia od stycznia będą wyższe o 6 proc. od obecnych. Właściciel samochodu osobowego musi liczyć się z karą w wysokości 3.700 złotych, a ciężarówki 5.550 złotych. Coraz trudniej też jest uniknąć kary, gdyż Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zajmuje się egzekwowaniem tych opłat, dysponuje coraz skuteczniejszymi narzędziami do identyfikacji właścicieli aut bez OC.

Pełną wysokość kary musi zapłacić właściciel pojazdu w sytuacji, gdy okres bez ubezpieczenia przekracza 14 dni. W przypadku krótszych okresów bez ubezpieczenia sankcja jest mniejsza: gdy okres bez ubezpieczenia nie przekracza 3 dni kara wynosi 20 proc. pełnej opłaty, zaś przy przerwie w braku OC dłuższej niż 3 dni, a nie przekraczającej 14 dni - 50 procent tej opłaty.

Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.

Typ pojazduW 2016 roku opłaty wyniosąOpłata za brak OC w okresie nie przekraczającym 14 dni wynosiOpłata za brak OC gdy przerwa nie przekracza 3 dni wynosi
samochody osobowe3700 zł1850 zł740 zł
samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe i autobusy5550 zł2780 zł1110 zł
pozostałe pojazdy620 zł310 zł120 zł

Polisa OC chroni posiadacza pojazdu i kierowcę przed koniecznością oddawania z własnej kieszeni odszkodowania dla ofiar wypadku spowodowanego nieubezpieczonym pojazdem. Świadczenia te wypłaca ofiarom Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który następnie występuje z tzw. regresem (zwrot wypłaconych kwot) do sprawcy wypadku i nieubezpieczonego posiadacza. Kierowcom nie opłaca się nie mieć OC nie tylko ze względu na kary za brak tego ubezpieczenia, ale przede wszystkim ze względu na rosnące odszkodowania wypłacane poszkodowanym w wypadkach. Jeśli właściciel auta nie ma polisy OC, w razie szkody będzie ponosił koszty tego odszkodowania. Właściciel pojazdu i sprawca wypadku muszą zwrócić odszkodowanie, które Fundusz wypłaca ofiarom, a kwoty te czasami sięgają kilkuset tysięcy złotych.

Regina Skibińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.