Bezpieczny powrót do szkół w czasie pandemii. Ministerstwo edukacji i GIS przygotowały epidemiczne zalecenia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Grzegorz Olkowski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Bezpieczny powrót do szkół w czasie pandemii. Ministerstwo edukacji i GIS przygotowały epidemiczne zalecenia

Justyna Wojciechowska-Narloch

Rząd szykuje się na powrót uczniów do podstawówek i szkół średnich, ale także na zapowiadaną coraz poważniej czwartą falę koronawirusa. Ministerstwa edukacji i zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny przekazały placówkom oświatowym w całym kraju wytyczne dotyczące bezpiecznej nauki. Rekomendowane są szczepienia, ale także dbałość o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży.

Co może nieco zaskakiwać, to objętość przygotowanych przez urzędników zaleceń. W odróżnieniu od tych sformułowanych w sąsiednich krajach Unii Europejskiej czy w USA, nasze nie są zbyt obszerne. Dotyczą podstawowych zasad higieny, wietrzenia pomieszczeń, wspólnego spożywania posiłków czy organizacji zajęć na przykład w bibliotece. Resort edukacji tłumaczy, że konkretne rozwiązania dostosowywane będą do specyfiki każdej szkoły oraz do aktualnej sytuacji epidemicznej w danym regionie. Wszelkie decyzje podejmować będzie dyrektor placówki w porozumieniu z organem prowadzącym oraz służbami sanitarnymi.

- Po okresie długotrwałej nauki zdalnej i izolacji uczniów od bezpośrednich kontaktów ze społecznością szkolną działania wychowawcze, profilaktyczne i wspierające kondycję psychiczną uczniów stanowią pilną konieczność. Należy je prowadzić w sposób, który zapewni ich optymalną skuteczność w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, przy jednoczesnej dbałości o zachowanie reguł sanitarnych dostosowanych do sytuacji i potrzeb szkoły, do wymagań związanych z charakterem podejmowanych działań w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego oraz innych lokalnych uwarunkowań – czytamy w wytycznych.

Książki idą na kwarantannę

Po stronie rodziców, jak dotąd, leżeć będzie obowiązek zaopatrzenia dzieci w maseczki ochronne. Szkoły natomiast powinny mieć na stanie przynajmniej jeden termometr bezdotykowy, wietrzyć sale i korytarze, a także zapewnić uczniom dystans. Specjalnych procedur wymagać będzie korzystanie przez uczniów z biblioteki, a przechowywane tam książki po wypożyczeniu poddawane będą co najmniej dwudniowej kwarantannie. Możliwe będzie spożywanie przez uczniów posiłków przyniesionych z domu, ale wykluczone jest organizowanie degustacji i wspólnych poczęstunków.

- W miarę możliwości jedna grupa uczniów (klasa) przebywa w wyznaczonej i stałej sali, a do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach – piszą autorzy dokumentu.

Resorty edukacji i zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny rekomendują szczepienia przeciwko Covid-19 wszystkim uprawnionym uczniom, nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym.
Czy dyrektor będzie mógł nakazać pracownikowi udanie się do lekarza? Tak sugeruje inny punkt wytycznych.

- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych dyrektor szkoły w trybie natychmiastowym odsuwa go od wykonywanych czynności, kieruje do domu i informuje o konieczności pozostania w domu oraz kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (uzyskanie porady medycznej, z której będą wynikały dalsze czynności dla pracownika). W razie nagłego pogarszania się stanu zdrowia należy zadzwonić pod nr 999 lub 112 - czytamy w zaleceniach.

Niezaszczepieni zostają w domu

Pod koniec lipca swoje wytyczne opublikowała grupa ekspertów skupionych wokół Polskiej Akademii Nauk. Specjaliści podkreślają, że pandemię powstrzymać może jedynie zbiorowa, populacyjna odporność, co gwarantują szczepienia przeciwko Covid-19.

- Niezaszczepione osoby z grona pedagogicznego i pomocniczego powinny być odsunięte od bezpośredniego funkcjonowania w szkole w czasie pandemii, szczególnie w okresach jej nasilenia. (...) Jeżeli kolejna fala zachorowań stanie się wysoka i konieczne będzie wdrożenie nauczania hybrydowego (częściowo tradycyjnego, a częściowo on-line), w domach powinni pozostać przede wszystkim uczennice i uczniowie niezaszczepieni - piszą specjaliści z Polskiej Akademii Nauk.

Poziom bezpieczeństwa zwiększyć może także regularne testowanie na obecność SARS-CoV-2. Naukowcy z PAN postulują, by umożliwić szybkie i szerokie testowanie na terenie szkół rekomendowanymi testami antygenowymi osób z jakimikolwiek objawami przeziębienia lub grypopodobnymi.

- Testy te są stosunkowo tanie, a pozwolą wyłapać większość przypadków zakażenia. Powinny odbywać się co najmniej raz na tydzień, a najlepiej dwa razy w tygodniu. Alternatywnie można rozważyć testy zbiorcze. Jedna z możliwości takiej zbiorowej diagnostyki została już z powodzeniem wdrożona w wielu instytucjach przez naukowców z PAN. W przypadku diagnostyki zbiorowej każdy uczeń i członek personelu szkolnego powinien raz w tygodniu oddać próbkę śliny. To wszystko. Możliwie szybko, ale nie później niż następnego dnia, próbki powinny zostać przeanalizowane. W ten sposób można wykryć, czy w szkole są osoby zakażone i czy nie rozwija się ognisko epidemii. Zidentyfikowana osoba zakażona, oraz członkowie jej rodziny, powinni zostać poddani izolacji i kwarantannie - czytamy w rekomendacjach PAN.

Pozostało jeszcze 13% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.