Agata Sawczenko

Bezpłatna kolonoskopia w Białymstoku. „Wyprzedzić raka” - Familijne Centrum Medyczne zaprasza na darmowe badania

Jak wcześniej wykryć raka? Sposób jest jeden - regularne badanie. A kolonoskopia daje jeszcze więcej - bo nie tylko wykrywa niebezpieczne zmiany, ale Fot. pixabay.com Jak wcześniej wykryć raka? Sposób jest jeden - regularne badanie. A kolonoskopia daje jeszcze więcej - bo nie tylko wykrywa niebezpieczne zmiany, ale jeszcze podczas tego badania lekarz może usunąć polipy, które często prowadzą do raka. Na bezpłatne badania zaprasza Familijne Centrum Medyczne.
Agata Sawczenko

Jak wcześniej wykryć raka? Sposób jest jeden - regularne badanie. A kolonoskopia daje jeszcze więcej - bo nie tylko wykrywa niebezpieczne zmiany, ale jeszcze podczas tego badania lekarz może usunąć polipy, które często prowadzą do raka. Na bezpłatne badania zaprasza Familijne Centrum Medyczne.

Do bezpłatnych badań przesiewowych (kolonoskopii) w Familijnym Centrum Medycznym mogą przystąpić osoby w wieku 50-65 lat, a przy obciążonym wywiadzie rodzinnym raka jelita grubego także ludzie młodsi. Projekt z Ministerstwa Zdrowia jest realizowany pod patronatem Fundacji „Pomóż Im”.

Czytaj też: Płacą za badania ponad limit, bo to się opłaca. NFZ przeznaczył dodatkowe pieniądze na badania endoskopowe, obrazowe i operacje zaćmy

Celem badania jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego poprzez wczesne wykrywanie i usuwanie w czasie kolonoskopii zmian łagodnych (polipów) mających tendencje do zezłośliwienia.

- Polipy nie dają żadnych dolegliwości. Pojawienie się widocznych objawów np. utrata masy ciała, obecność krwi w stolcu czy zaburzenia wypróżniania mogą już natomiast świadczyć o występowaniu zaawansowanych zmian w jelicie grubym, czyli o raku – mówi dr n. med. Marzena Konopko, kierownik medyczny FCMed.

Zmiany przedrakowe, które wykrywa badanie przesiewowe, w większości przypadków mogą być usunięte bezboleśnie w trakcie kolonoskopii. W przypadku stwierdzenia raka jelita grubego, pacjent wymaga już bardziej skomplikowanego leczenia – chirurgicznego, chemioterapii a czasem radioterapii. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która może zaoszczędzić cierpienia pacjentowi i jego rodzinie w przyszłości. Dodajmy, że kolonoskopia w FCMed wykonywana jest w przyjaznych, komfortowych warunkach, w znieczuleniu, na nowoczesnym sprzęcie.

- Badanie jest bezbolesne. Jedynym obciążeniem pacjenta w praktyce jest przygotowanie, czyli odpowiednia dieta i wypicie płynu – mówi doktor Marzena Konopko.

Czytaj także: Zdrowe odżywianie. Warto jeść sezonowo. Podpowiadamy, na jakie warzywa i owoce warto postawić latem, jesienią, zimą i wiosną

Podstawowe kryteria udziału w programie:

Można zbadać się również gdy pacjent ma mniej niż 50 lat, jeśli:

Familijne Centrum Medyczne do końca 2019 roku przebada 300 osób. Zostały jeszcze wolne miejsca. Projekt ma też realną szansę na przedłużenie, a więc w razie liczby chętnych przekraczającej limit, część z nich trafi na listę rezerwową. Prawdopodobnie od stycznia FCMed zacznie wykonywać kolejną transzę zabiegów.

Na kolonoskopię zapisać się można osobiście w FCMed przy ul. Ciołkowskiego 88J w Białymstoku lub telefonicznie pod numerem 663 129 009.

Tu oglądasz: Lekarze zoperowali kręgosłup 11-letniej dziewczynki. Pierwsi w Polsce zastosowali innowacyjną metodę

Agata Sawczenko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.