Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Białystok 1897 roku. Las Zwierzyniecki i Teatr Letni „Rozkosz”

Na ostatniej karcie albumu znajduje się fotografia przedstawiająca główną aleję w Lesie Zwierzynieckim prowadzącą do budowanego w 1897 r. teatru letniego Na ostatniej karcie albumu znajduje się fotografia przedstawiająca główną aleję w Lesie Zwierzynieckim prowadzącą do budowanego w 1897 r. teatru letniego „Rozkosz”.
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Dziś przyszedł czas na ostatnią już kartę w albumie „Widoki miasta Białegostoku”, ofiarowanego przez władze miasta carowi Mikołajowi II w czasie jego pobytu w Białymstoku w sierpniu 1897 r. Józef Sołowiejczyk w swoich doskonale przygotowanych fotografiach uwiecznił najlepsze i najważniejsze fragmenty Białegostoku, niejako chwaląc się przed władcą nowoczesnością, dokonaniami włodarzy i przeobrażeniami, jakie przechodził Białystok w ostatniej dekadzie XIX w.

Współczesny białostoczanin patrząc na ostatnie zdjęcie albumu mógłby popaść w konsternację - oto Sołowiejczyk uwiecznił na nim piaszczystą drogę, częściowo wzmocnioną na potrzeby torowiska tramwaju konnego, biegnącą w prostej linii przez gęsty las. Fotografię podpisano „miejski las Zwierzyniec”. Osoby znające przeszłość Białegostoku bez problemu powiedzą, że jest to główna aleja Lasu Zwierzynieckiego, która w ciągu XX w.

Pozostało jeszcze 84% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Wiesław Wróbel - Biblioteka Uniwersytecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.