Białystok. Konrad Trzciński z UMB najlepiej w Polsce zdał Lekarski Egzamin Końcowy. Absolwenci UMB na 2. miejscu w kraju

Czytaj dalej
Fot. UMB
Izolda Hukałowicz

Białystok. Konrad Trzciński z UMB najlepiej w Polsce zdał Lekarski Egzamin Końcowy. Absolwenci UMB na 2. miejscu w kraju

Izolda Hukałowicz

Tegoroczny absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku Konrad Trzciński najlepiej w Polsce zdał legendarny Lekarski Egzamin Końcowy. Pozostali absolwenci również spisali się znakomicie. Ci którzy przystąpili do tego państwowego egzaminu po raz pierwszy, zajęli 2. miejsce w kraju.

Znamy już wyniki jesiennej edycji Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK). To państwowy egzamin konieczny do uzyskania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza w Polsce.

Absolwenci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, którzy przystąpili do tego państwowego egzaminu po raz pierwszy, zajęli 2. miejsce w kraju ze średnią pkt. 165,7. Najlepsi byli absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego (średnia pkt. 166,8). 3 miejsce zajęli absolwenci Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego z Poznania (średnia pkt. 165,6).

Przeczytaj też:
[polecane]21263701[/polecane]

Szczególnym powodem do dumy jest wynik absolwenta UMB Konrada Trzcińskiego, który najlepiej w Polsce zdał LEK. Trzciński zdobył 187 punktów, co dało wynik 95,9 % (5 pytań unieważniono). Konrad Trzciński ukończył naukę na UMB w bieżącym roku z najwyższym wynikiem na roku.

Wśród absolwentów uczelni medycznych, którzy zdawali LEK w ostatnich dwóch latach od ukończenia studiów absolwenci UMB zajęli 8. miejsce, zdobywając średnio 163, 5 pkt, podczas gdy najlepsi w tym zestawieniu absolwenci Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego uzyskali średnią 169 pkt.

Lekarski Egzamin Końcowy słynie z tego, że nie jest łatwo go zdać. Młodzi medycy długo i pieczołowicie przygotowują się do niego. Egzamin ma charakter testu składającego się z 200 zadań (5 możliwości do wyboru, tylko 1 odpowiedź jest prawidłowa). LEK trwa 4 godziny. Dla uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu konieczne jest zdobycie co najmniej 56 % maksymalnej liczby punktów z testu.

Egzamin przeprowadzany jest przez Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi we współpracy z wojewódzkimi centrami zdrowia publicznego.

Przeczytaj też:
[polecane]21147631[/polecane]

Izolda Hukałowicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.