Izabela Krzewska

Białystok/Zbucz. Ranny w oko na festynie archeologicznym rekonstruktor stracił wzrok. Chce ustalić winnego

W tym roku festyn w Zbuczu odbędzie się po raz 14. Miejsce jest nieprzypadkowe. Podczas wykopalisk odkryto na terenie gm. Czyże wczesnośredniowieczne Fot. archiwum W tym roku festyn w Zbuczu odbędzie się po raz 14. Miejsce jest nieprzypadkowe. Podczas wykopalisk odkryto na terenie gm. Czyże wczesnośredniowieczne cmentarzyska i kurhany. Ślady dawnego osadnictwa to idealne tło dla pokazów dawnego rzemiosła oraz okazja dla grup rekonstrukcyjnych
Izabela Krzewska

W ruch poszły miecze i topory. Średniowieczni wojowie chcieli zdobyć gród. To miała być tylko przysłowiowa „walka na śmierć i życie”, ale dla jednego z rycerzy bitwa skończyła się trwałym kalectwem. Został ugodzony w twarz. Ostrze przecięło prawe oko i powiekę.

- Straciłem wzrok w jednym oku. Mam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności - mówi 23-letni mieszkaniec Łap. Przed wypadkiem podczas 12. Festynu Archeologicznego w Zbuczu (gmina Czyże) trzy lata jeździł na turnieje jako członek jednego z białostockich bractw historycznych.

Najpierw toczył walkę na polu bitwy, teraz w sądzie. Ten pierwszej instancji w Hajnówce uniewinnił oskarżonego o nieumyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu Mateusza S. Powód? Brak wystarczających dowodów. Walka była zbiorowa, wojownicy mieli hełmy, a nagrany w czasie bitwy film był niewyraźny. Dotąd nie wiadomo, kto zadał cios i czym. Wiadomo czym nie. Biegła z zakresu medycyny sądowej wykluczyła, aby rana zadana była toporem duńskim, a właśnie nim posługiwał się oskarżony.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Izabela Krzewska

W Gazecie Współczesnej pracuję od 2009 roku.

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Niestety podczas takich rekonstrukcji uczestnicy muszą się liczć z uszkodzeniami ciała. Jest ścisk, jest ostra broń, może się wiec pojawić niebezpieczeństwo uszkodzenia ciała, oby nie tego najcięższego. Niestety tak się stało. Trzeba po prostu uważać.

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.