Sara Watrak

Bianka ma zaledwie 6 lat i własną wystawę w Toruniu. Zobaczcie te cuda!

Tylko do piątku, 4 lutego, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu można oglądać wystawę "Mikro światy Bianki Będkowskiej". Autorka ekspozycji Fot. Kamil Będkowski Tylko do piątku, 4 lutego, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu można oglądać wystawę "Mikro światy Bianki Będkowskiej". Autorka ekspozycji urodziła się 8 lutego 2015 roku i jest najmłodszą artystką, która prezentuje swoje prace w Książnicy Kopernikańskiej. Bianka wykonuje figurki z masy papierowej. Jedną z nich otrzymał nawet sam prezydent Torunia Michał Zaleski.
Sara Watrak

Tylko do piątku, 4 lutego, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu można oglądać wystawę "Mikro światy Bianki Będkowskiej". Autorka ekspozycji urodziła się 8 lutego 2015 roku i jest najmłodszą artystką, która prezentuje swoje prace w Książnicy Kopernikańskiej. Bianka wykonuje figurki z masy papierowej. Jedną z nich otrzymał nawet sam prezydent Torunia Michał Zaleski.

Młoda artystka z Torunia tworzy figurki z masy papierowej

Bianka Będkowska mieszka w Toruniu i na co dzień uczęszcza do oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 9 na Wrzosach. To właśnie tam odbyła się jej pierwsza w życiu wystawa. Bianka tworzy figurki z masy papierowej. Do tej pory wykonała ich ponad sto! Na wystawie w Książnicy Kopernikańskiej możemy zobaczyć 28 z nich.

Tylko do piątku, 4 lutego, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu można oglądać wystawę "Mikro światy Bianki Będkowskiej". Autorka ekspozycji
Kamil Będkowski Tylko do piątku, 4 lutego, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu można oglądać wystawę "Mikro światy Bianki Będkowskiej". Autorka ekspozycji urodziła się 8 lutego 2015 roku i jest najmłodszą artystką, która prezentuje swoje prace w Książnicy Kopernikańskiej. Bianka wykonuje figurki z masy papierowej. Jedną z nich otrzymał nawet sam prezydent Torunia Michał Zaleski.

Bianka już od najmłodszych lat interesowała się farbami i pisakami. Chętnie ozdabiała nimi ściany, meble, a nawet własne ciało. Młoda torunianka eksperymentowała z plasteliną i modeliną, jednak jej serce skradła masa papierowa.

- Pierwsza figurka z masy papierowej powstała, kiedy Bianka miała 4 lata. Były to serduszka - wspomina tata dziewczynki, Kamil Będkowski.

Obecnie z masy papierowej, malowanej farbami i klejonej gorącym klejem, Bianka wykonuje głównie figury zwierząt i roślin.

Stworzenie jednej figurki to nie takie hop-siup. - Proces powstawania jest podzielony na kilka etapów: modelowanie masy papierowej, które trwa od kwadransa do pół godziny, odczekanie, aż wyschnie, co trwa zazwyczaj 2-3 dni, pomalowanie masy papierowej to około kwadransa, a na koniec sklejanie gorącym klejem, również poniżej kwadransa. Można przyjąć, że wszystko trwa poniżej jednej godziny i jest rozciągnięte na kilka dni - wyjaśnia Kamil Będkowski.

Michał Zaleski z figurką od Bianki Będkowskiej

W grudniu prezydent otrzymał zaproszenie na mikołajki do Szkoły Podstawowej nr 9. Niestety, z przyczyn zdrowotnych nie mógł pojawić się w placówce. Przypomnijmy, że pod koniec listopada u prezydenta stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Warto jednak zaznaczyć, że, począwszy od 2014 roku, przez niemal wszystkie lata, z drobnymi wyjątkami, Michał Zaleski był gościem grudniowych "Mikołajek z Mikołajem" w SP nr 9, podczas których czytał uczniom i przedszkolakom fragmenty książek.

- Było to wielkie przeżycie dla naszych dzieci, później jeszcze długo rozmawialiśmy o takich spotkaniach i przeczytanych książkach. Zapamiętywały te chwile na zawsze – mówiła Jagoda Pawlikowska, nauczycielka SP nr 9, organizatorka spotkań mikołajkowych i liderka szkolnej akcji Cała Polska Czyta Dzieciom "Czytające Szkoły".

W podziękowaniu za zaangażowanie w promowaniu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży Michał Zaleski otrzymał w styczniu medal Stanisławy Jaworskiej. Odznaczenie wręczyli dyrektor szkoły Maciej Gajewski i Jagoda Pawlikowska, inicjatorka szkolnych akcji czytelnictwa. Medal Stanisławy Jaworskiej to wyróżnienie przyznawane od wielu lat przez Szkołę Podstawową nr 9. Upamiętnia patronkę placówki, toruńską nauczycielką i społeczniczkę, zabitą przez hitlerowców w 1939 roku na Barbarce.

Tylko do piątku, 4 lutego, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu można oglądać wystawę "Mikro światy Bianki Będkowskiej". Autorka ekspozycji
Małgorzata Litwin Tylko do piątku, 4 lutego, w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu można oglądać wystawę "Mikro światy Bianki Będkowskiej". Autorka ekspozycji urodziła się 8 lutego 2015 roku i jest najmłodszą artystką, która prezentuje swoje prace w Książnicy Kopernikańskiej. Bianka wykonuje figurki z masy papierowej. Jedną z nich otrzymał nawet sam prezydent Torunia Michał Zaleski.

Oprócz medalu i dyplomu prezydent otrzymał figurkę - miniaturowy herb Torunia w szklanej kopule. Wykonała go Bianka Będkowska. Na ręce prezydenta trafił też szydełkowy anioł, autorstwa Konrady Mazur, babci Jagody Swobodzińskiej, która, podobnie jak Bianka, jest wychowanką placówki przy Rzepakowej.

Będzie kolejna wystawa w Toruniu

Prace manualne to nie jedyne zainteresowania Bianki. Dziewczynka lubi także zajęcia akrobatyczne, ruchowe, taneczne, a poza tym - wspinanie i przebieranki.

- Marzy o domku na drzewie, koniku, kotku i kurkach na działce - dodaje tata dziewczynki.

Ekspozycję w Książnicy Kopernikańskiej można oglądać do piątku, 4 lutego. Dla tych, którzy nie zdążą pojawić się na Słowackiego, by zobaczyć wytwory młodej, uzdolnionej plastycznie torunianki, mamy dobre informacje. Jak zdradził "Nowościom" tata Bianki, w czerwcu na Dzień Dziecka dziewczynka będzie miała swoją własną wystawę w jednej z filii Dworu Artusa. - Figurek będzie już wtedy o wiele więcej - zapewnia pan Kamil.

A my z okazji zbliżających się siódmych urodzin życzymy Biance kolejnych sukcesów i dużo uśmiechu.

Sara Watrak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.