Biblioteka multimedialna w Augustowie? Atol będzie miał drugie życie

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Helena Wysocka

Biblioteka multimedialna w Augustowie? Atol będzie miał drugie życie

Helena Wysocka

Biblioteka multimedialna powstanie w szklanym, opuszczonym budynku na Rynku Zygmunta Augusta? Jest taki pomysł.

Można pozyskać dofinansowanie na ten cel z ministerstwa kultury - informuje Marcin Kleczkowski, przewodniczący rady miasta. - Na realizacji tego projektu, w mojej ocenie, na pewno skorzystają i mieszkańcy, i turyści.

„Szklany dom” to budząca ogromne kontrowersje wśród mieszkańców budowla wzniesiona 16 lat temu. Zlokalizowany w sercu miasta budynek nie pasuje do otaczających go zabytkowych kamieniczek, a poza tym został wadliwie wykonany.

- Od początku po ścianach zewnętrznych, ale też przez świetlik do środka wlewała się woda - dodaje Kleczkowski.

To sprawia, że obiekt niszczeje szybciej niż inne i kilka lat temu miasto stanęło przed dylematem: wyburzyć go czy remontować? Odpowiedź na to pytanie dali eksperci.

- Majątek wart jest około 2,5 mln złotych, a remont będzie kosztował około miliona - wylicza zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. - To oznacza, że warto inwestować w modernizację.

Należy tylko ocenić, w jakim zakresie. Samorząd ma bowiem do rozważenia cztery różne warianty, które zakładają remont budynku, ale nie tylko. W grę wchodzi też np. zadaszenie tarasu, czy rozbudowa obiektu. Jaka opcja zostanie przyjęta - zależy zarówno od puli środków, którymi będzie dysponował samorząd, jak też koncepcji zagospodarowania. A jedną z nich jest pomysł, aby w Atolu, bo tak właśnie miejscowi nazywają budynek, urządzić multimedialną bibliotekę.

- Taki projekt realizuje gmina Kolno, która pozyskała z ministerstwa dwa miliony złotych - mówi Kleczkowski. - Program będzie realizowany jeszcze przez rok i myślę, że Atolowi warto dać drugie życie.

Tym bardziej że - jak zauważa rozmówca - miejscowa młodzież nie bardzo ma gdzie się spotykać. Wyposażenie budynku w sprzęt, m.in. projektor multimedialny, konsole do gier, audiobooki, ebooki, czy filmy na dvd mogłyby uatrakcyjnić ofertę spędzenia wolnego czasu.

- Budynek jest podświetlony, więc zwraca na siebie uwagę - dodaje przewodniczący. - Myślę, że to duży plus.

Burmistrz Chodkiewicz również uważa, że pomysł jest ciekawy. Ale potrzebne są pieniądze, choćby na wkład włas-ny.

- W tym roku, w inwestycyjnych planach nie ma Atolu i nie zostanie wpisany - rozwiewa nadzieje. - Zaplanowanych mamy mnóstwo robót drogowych i będziemy je realizować. Ale w przyszłym roku, jeśli radni wyrażą na to zgodę, jest szansa na przebudowę obiektu.

Do tego czasu augustowskie władze chcą wraz z radnymi dopracować koncepcję zagospodarowania, która będzie podstawą do tego, by składać wniosek o przyznanie ministerialnej dotacji.

Helena Wysocka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.