Bielsko-Biała: Dziki skłóciły urzędników z leśnikami

Czytaj dalej
Jacek Drost

Bielsko-Biała: Dziki skłóciły urzędników z leśnikami

Jacek Drost

Dziki skłóciły urzędników z leśnikami. Nadleśniczy źle zatwierdza plany łowieckie. Dlatego dzików jest za dużo - stwierdził w ubiegłym tygodniu w rozmowie z DZ Tadeusz Januchta, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska bielskiego Urzędu Miejskiego. Skomentował w ten sposób fakt, że w miniony wtorek (jak już informowaliśmy ) o godz. 4.27, locha, odyniec i cztery młodsze dziki, przeparadowały przez pl. Ratuszowy. Tuż pod oknami Urzędu Miasta. Następnie zwierzęta skierowały się do parku znajdującego się za budynkiem.

Zwierzęta na monitoringu zauważyła portierka, pracująca w UM i od razu powiadomiła straż miejską o dzikach grasujących w parku. Strażnicy zabezpieczyli teren. Pracownicy firmy IMB Podbeskidzie, którzy w pobliżu prowadzą remont drogi, zrobili prowizoryczną zagrodę i oddzielili dziki od pozostałej części parku, a później zostały one uśpione i wywiezione do lasu w Lipniku.

Problem z dzikami podchodzącymi coraz bliżej ludzkich domostw, zwłaszcza w dzielnicach Straconka, Lipnik czy Kamienica, istnieje od kilku lat. Naczelnik Januchta stwierdził, że sytuacja wynika z tego, iż plany łowieckie, zatwierdzane przez nadleśniczego Nadleśnictwa Bielsko, są zbyt niskie.

- Nadleśniczy zatwierdza plany łowieckie poszczególnym kołom i powinien nadzorować ich wykonanie. To jego ustawowy obowiązek - stwierdził naczelnik Januchta. I dodał, że co roku, prezydent Bielska-Białej opiniując te plany zwraca uwagę, żeby zredukować liczbę dzików. - Tymczasem nadleśniczy tak zatwierdza te plany, żeby jeszcze zostało dużo zwierzyny na różne okazje. Są polowania w Wigilię, sylwestra, dzień św. Huberta. W efekcie dzików jest za dużo i wychodzą z siedliska - wyjaśnił Tadeusz Januchta.

Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.