CBA na tropie afery reprywatyzacyjnej

Czytaj dalej
Fot. Szymon Starnawski
Damian Witek

CBA na tropie afery reprywatyzacyjnej

Damian Witek

Funkcjonariusze CBA zatrzymali Marzenę K., byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości. To kolejna odsłona warszawskiej reprywatyzacji.

Marzena K. jest współwłaścicielką słynnej już działki przy ulicy Chmielnej 70 w centrum Warszawy. Kobieta jest jedną z podejrzanych w głośnej aferze reprywatyzacyjnej. W czwartek doszło do jej zatrzymania przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

- Potwierdzam, że Marzena K. została zatrzymana na nasze zarządzenie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - mówiła rzeczniczka wrocławskiej prokuratury regionalnej Anna Zimoląg. - Wykonywane są z nią czynności w Warszawie. Doszło do przeszukania - dodała.

Tym samym wrocławscy prokuratorzy i śledczy z Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeszli do kolejnego etapu postępowania ws. Marzeny K. Czynności trwają i kolejne informacje będę przekazywane w najbliższym czasie.

W sprawie Marzeny K. chodzi o sposób odzyskania przez kobietę odebranej w przeszłości działki przy ulicy Chmielnej 70 w samym centrum miasta. Warszawski ratusz w ramach rekompensaty za nieruchomość odebraną na mocy dekretu Bieruta przekazał Marzenie K. w 2012 r. kwotę 38 mln zł. Problem polega na tym, że nie była to jej rodzinna nieruchomość, a jedynie odkupione roszczenie od poprzednich właścicieli.

Postępowanie Marzeny K. prowadzone jest na podstawie zawiadomienia złożonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na podawaniu nieprawdy w oświadczeniu majątkowym za lata 2009-2015. Zawiadomienie zostało złożone w maju tego roku.

W czwartek swoje robocze posiedzenie miał również parlamentarny zespół poszkodowanych w procesie reprywatyzacji. Jego założycielami są posłowie Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk i Paweł Lisiecki. Zespół zostanie formalnie zarejestrowany w przyszłym tygodniu. Jego głównym założeniem jest umożliwianie kontaktu pomiędzy osobami poszkodowanymi a prokuraturą, do której, jak zapewniali politycy PiS, ludzie ci nie mają zaufania.

Posłowie klubu Kukiz’15 domagają się zaś powołania sejmowej komisji śledczej mającej na celu wyjaśnienie afery reprywatyzacyjnej.

Warszawska afera reprywatyzacyjna polega na przejmowaniu - mniej albo bardziej wiarygodnych - praw do roszczeń dotyczących terenów zabranych przedwojennym właścicielom tuż po II wojnie światowej dekretem władz komunistycznych. Zatrzymana Marzena K., była urzędniczka resortu sprawiedliwości, występuje w tej sprawie jako osoba aktywnie zaangażowana w tę aferę.

Sprawę reprywatyzacji skomentował również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W środę na specjalnej konferencji prasowej podsumował pierwsze efekty ustaleń Prokuratury Krajowej ws. warszawskiej reprywatyzacji. - Tak zwana prokuratura niezależna w sprawach dotyczących reprywatyzacji była świadkiem bezprawia i krzywdy ludzi - ocenił Ziobro.

Szef resortu sprawiedliwości poinformował, że 28 śledztw w związku z reprywatyzacją zostanie wznowionych. Sprawy dotyczą 33 adresów, m.in. kamienicy przy ul. Naokowskiego 16, która została zwrócona mężowi prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Autor: Damian Witek

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.