Celnik przejdzie na emeryturę już po 15 latach służby

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Bolt/Polska Press
Norbert Ziętal

Celnik przejdzie na emeryturę już po 15 latach służby

Norbert Ziętal

Ustawę w sprawie wcześniejszych emerytur dla celników, wcześniej przegłosowaną przez Sejm i Senat, podpisał prezydent Andrzej Duda. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

O konieczności zmian przepisów emerytalnych w stosunku do celników mówiło się od wielu lat. To jedyna służba mundurowa, która nie korzysta z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę. Obecnie celnicy są objęci powszechnym systemem i mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Przepisy nowej ustawy mają obowiązywać od 1 stycznia 2018 r. Wówczas celnicy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę na zasadach podobnych do obowiązujących funkcjonariuszy innych formacji mundurowych, m.in. policji i straży granicznej.

Celnicy przyjęci do pracy przed końcem 2012 r. będą mogli, po 15 latach służby, skorzystać z wcześniejszej emerytury jeżeli skończyli 55 lat oraz udowodnią minimum pięcioletni okres służby o „charakterze policyjnym”. Chodzi np. o służbę przy rozpoznaniu i zwalczaniu przestępstw przemytu.

Wymóg 5 lat służby o charakterze policyjnym budzi największe emocje. Chociaż wykaz stanowisk jest szczegółowo opisany w ustawie, to wśród celników już pojawiły się głosy, że zakres obowiązków „na papierze” i rzeczywisty niekiedy znacznie się różniły.

Osoby zatrudnione po 1 stycznia 2013 r. z przywilejów emerytalnych będą mogły skorzystać po skończeniu 55 lat i 25 latach służby.

Wcześniejsza emerytura, podobnie jak w innych służbach mundurowych, nie jest zbyt wysoka. Wyniesie 40 proc. ostatniego wynagrodzenia. Po 25 latach pracy 60 proc., liczonych od wybranych 10 lat pracy.

Kwestią przywilejów emerytalnych dla celników zajmował się jeszcze poprzedni rząd. W marcu 2015 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za dyskryminujące zróżnicowanie sytuacji prawnej funkcjonariuszy Służby Celnej w porównaniu do innych służb mundurowych. Trybunał wskazał wtedy, że celnicy mają węższe uprawnienia emerytalne niż pogranicznicy mimo wielu cech wspólnych tych służb.

Jeszcze do niedawna system emerytur mundurowych w Polsce był wypaczony. Łatwo było spotkać „policyjnego emeryta” w wieku 40 lat. Nowi policjanci, i inni mundurowi, już takich przywilejów nie mają. Nowe, zakładające min. 25 lat służby i osiągnięcie wieku 55 lat, są podobne do tych obowiązujących w większości krajów Europy Zachodniej.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.