Chełmowski w zakamarkach twojej szafy

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria [email protected]

Chełmowski w zakamarkach twojej szafy

Maria [email protected]

Muzeum Historyczno-Etnograficzne chce spisać i sfotografować wszystkie prace wybitnego twórcy ludowego Józefa Chełmowskiego.

Muzeum realizuje projekt pn. Józef Chełmowski. Kwerenda badawcza z inwentaryzacją twórczości w zbiorach prywatnych. Przywrócenie do domeny publicznej. Polega na dokumentowaniu i archiwizacji fenomenu twórczości ostatniego autentycznego twórcy ludowego z terenu Kaszub, w celu ochrony przed zapomnieniem oraz jego upowszechnianiu.

Józef Chełmowski, ur. w 1934 r. w Brusach był wybitnym nosicielem tradycyjnych wartości własnego regionu i zasad ludowej estetyki, człowiekiem o niezwykłej osobowości i wszechstronnych zainteresowaniach; rzeźbiarz, malarz, konstruktor, filozof, kolekcjoner zabytków kultury materialnej i folkloru. Zmarł w 2013 r., pozostawiając po sobie unikatowy dorobek twórczy.

Projekt zakłada kilkuletnie badania tej spuścizny. - Zwracamy się do kolekcjonerów miłośników sztuki ludowej i prywatnych właścicieli dzieł autorstwa Józefa Chełmowskiego o kontakt z muzeum oraz umożliwienie sporządzenia dokumentacji opisowej i fotograficznej posiadanych prac - apelują muzealnicy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.