Prof. Adam Czesław Dobroński

Ciekawostki białostockie: Z kart historii. Czy Białystok miał Trasę W-Z?

Chor. Józef Marjański i jego podkomendni w czasie strzelania z użyciem niemieckich granatów karabinowych. Lata 1915-1916 (Zbiory Muzeum Wojska w Bia Fot. Archiwum Chor. Józef Marjański i jego podkomendni w czasie strzelania z użyciem niemieckich granatów karabinowych. Lata 1915-1916 (Zbiory Muzeum Wojska w Białymstoku)
Prof. Adam Czesław Dobroński

18 lutego, w przeddzień rocznicy wkroczenia w 1919 r. do Białegostoku żołnierzy polskich, odbył się kolejny test wiedzy o historii miasta.

Jury przygotowało zestawy pytań, białostockie media podjęły się trudnej roli zachęcenia mieszkańców do udziału, logistycznie całość spięło Muzeum Wojska, a patronowały przedsięwzięciu władze miasta. Przepraszam, nie zdołam wymienić wszystkich instytucji i osób angażujących się w tę pożyteczną zabawę. Najważniejsze, że na salę białostockiego kina „Forum” przybyło prawie stu chętnych (zgłosiło się pisemnie 130), by spróbować swych sił. Wśród nich byli uczniowie i emeryci z przewagą płci męskiej, co jedna z pań wytłumaczyła niską reprezentację kobiet wśród postaci uwzględnionych w pytaniach. Pewnie miała sporo racji.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Prof. Adam Czesław Dobroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.