Coraz więcej dzieci ma nadwagę. Nauka zdalna zbiera żniwo

Czytaj dalej
Fot. Robert Wozniak/Polska Press
Urszula Sobol

Coraz więcej dzieci ma nadwagę. Nauka zdalna zbiera żniwo

Urszula Sobol

Z powodu wzrostu zakażeń koronawirusem, na chwilę obecną nauka zdalna potrwa do 29 listopada. Możliwe jednak, że lekcje przed komputerem będą odbywać się znacznie dłużej. Taka forma zajęć zbiera już swoje żniwo. Dzieci zaczynają mieć problemy m.in. z nadwagą.

- W chwili obecnej co piąte polskie dziecko ma nadwagę lub otyłość, a ich odsetek stale wzrasta. Myślę, że po zakończeniu pandemii będzie ich znacznie więcej. Już w tej chwili z badań przesiewowych z lipca 2020 roku wynika, że społeczeństwo znacznie przybrało na wadze po pierwszej fali koronawirusa

– zauważa Paulina Górska, dietetyk z Centrum Dietetycznego „NutrioPoint” z Rzeszowa.

Siedzenie w domu przed komputerem sprawia przede wszystkim, że brak jest jakiejkolwiek aktywności.

- Dzieci nie mają gdzie wydatkować swojej energii, rozładować napięcia emocjonalnego, nudzą się, stąd częściej zaglądają do szafek z łakociami. Często nie mogąc zaspokoić naturalnej potrzeby ruchu, spotkań z rówieśnikami rekompensują sobie te braki jedzeniem – dodaje dietetyk. - Bardzo łatwo jest wówczas wygenerować dodatni bilans energetyczny w ciągu dnia. Oprócz stałych posiłków wpadają kilkukrotnie różnego rodzaju smakołyki, a ruch to głównie przejście z jednego do drugiego pokoju lub kuchni.

Nieodpowiednie jedzenie i brak ruchu przyczyną nadwagi

Dietetyk podkreśla, że przyczyną nadwagi jest nieodpowiednia jakość żywności i niemalże całkowity brak aktywności fizycznej.

- Otyłość w wieku dziecięcym niestety bardzo często jest początkiem otyłości w wieku dorosłym. – dodaje dietetyk. – Z badań wynika, że większość otyłych dzieci stanie się otyłymi dorosłymi.

Nadwaga u dzieci sprzyja powstaniu wraz z wiekiem m.in. cukrzycy, chorób układu krążenia, miażdżycy, chorób kostno-stawowych, zburzeń metabolicznych i hormonalnych.

- Oprócz tego jako psychodietetyk muszę wspomnieć o wpływie emocjonalnym otyłości. Dzieci borykające się z tym problemem mają zaburzoną samoocenę, brak pewności siebie, a nawet stany depresyjne

– wylicza Paulina Górska.

- Nie lekceważmy nawet lekkiej nadwagi u dzieci. To rodzice robią zakupy i przygotowują posiłki i to, co dziecko będzie miało na talerzu, zależy głównie od nich. Szafka czy szuflada z łakociami również zaopatrywana jest zazwyczaj przez dorosłych. Zatem musimy zacząć od siebie – jeśli my dorośli będziemy odżywiać się zdrowo i dokonywać odpowiednich wyborów podczas robienia zakupów automatycznie dziecko również będzie jeść zdrowiej - dodaje.

Przed nauczycielami wychowania fizycznego niełatwe zadanie

Nauczyciele podkreślają, że lekcje wychowania fizycznego przez internet są prawdziwym wyzwaniem i różnią się znacznie od zajęć w szkole.

– Podczas zajęć prowadzonych zdalnie staramy się przede wszystkim wpłynąć na świadomość zdrowotną, a także bezpieczeństwo uczniów w czasie pandemii. Dzieci muszą wiedzieć jak, zachowywać się w domu, w środkach komunikacji, pomieszczeniach zamkniętych czy na obiektach sportowych. Proponujemy pogadanki i prezentację, w których to uczniowie dzielą się z kolegami i koleżankami swoją wiedzą - mówi Ryszard Baran, nauczyciel zajęć wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 25 w Rzeszowie. – Oprócz tego zachęcamy dzieci do prowadzenia rozgrzewek i ćwiczeń kształtujących do wybranych przez siebie dyscyplin sportu. Mamy tutaj na uwadze bezpieczeństwo związane z warunkami mieszkaniowymi uczniów. Dzieci siedzą teraz dużo więcej godzin przed komputerem, dlatego proponuję im zestawy ćwiczeń ukierunkowane m.in. na odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Przed nauczycielami wychowania fizycznego niełatwe jest zadanie prowadzenia zajęć ruchowych zdalnie.

– Ale to nie jest tak, że nic nie da się zrobić w domu. Niektóre ćwiczenia możemy wykonać na bardzo małej przestrzeni z wykorzystaniem przedmiotów domowych np. poduszka, krzesło, plastikowa butelka – dodaje nauczyciel. – Staramy się zachęcać uczniów do regularnej aktywności fizycznej. Omawiamy również piramidę zdrowego żywienia i stylu życia, gdzie elementem, który nieodzownie łączy się z prawidłowym żywieniem i stylem życia jest codzienna aktywność fizyczna.

Urszula Sobol

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.