Łukasz Klimaniec

Czechowice-Dziedzice. Pomnik Braterstwa Broni zniknie w tym tygodniu

Czechowice-Dziedzice. Pomnik Braterstwa Broni zniknie w tym tygodniu
Łukasz Klimaniec

Pomnik Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach jeszcze przed świętami wielkanocnymi ma zniknąć z centrum miasta - zapowiedział na marcowej sesji burmistrz Czechowic Dziedzic Marian Błachut. Pomnik przedstawiający polskiego i radzieckiego żołnierza ma zostać pocięty i przeniesiony na teren Przedsiębiorstwa Inżynierii Miejskiej, spółki miejskiej.

Temat Pomnika Braterstwa Broni w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawiający polskiego i radzieckiego żołnierza, od lat budził wiele emocji. Jedni domagali się zburzenia tego monumentu twierdząc, że to relikt minionej epoki fałszujący historię. Część mieszkańców jednak broni pomnika.

Już w 2009 r. czechowiccy radni podjęli uchwałę, że pomnik wzniesiony na początku lat 50. XX wieku ma zostać przeniesiony, ale przez ten czas sprawy nie udało się sfinalizować.

W 2019 roku historycy Instytutu Pamięci Narodowej dokonali oględzin monumentu i podkreślili, że podlega on pod ustawę o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego, dlatego powinien zostać usunięty. Decyzja historyków IPN skłoniła wojewodę do podjęcia decyzji o likwidacji monumentu.

Pozostało jeszcze 50% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.