Częstochowa: Niepełnosprawni parkują za darmo

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

Częstochowa: Niepełnosprawni parkują za darmo

Janusz Strzelczyk

W płatnej strefie parkowania pod Jasną Górą kierowcy niepełnosprawni nie będą musieli płacić za pozostawienie samochodów.

Niepełnosprawni kierowcy w całej strefie płatnego parkowania w Częstochowie będą mogli zostawiać swoje samochody za darmo.

- Bardzo dobrze, że udało się przyjąć taką uchwałę - mówi radny Marcin Maranda z klubu radnych Mieszkańcy Częstochowy. - W mieście jest za mało tzw. kopert, gdzie teoretycznie mogą parkować tylko niepełnosprawni. Teoretycznie, bo w praktyce te miejsca zajmują często także osoby pełnosprawne.

Miejski Zarząd Dróg i Transportu zaproponował, aby zezwolić niepełnosprawnym na pozostawienie samochodu bez opłaty za parking w miejscach sąsiadujących z tzw. kopertami. Proponowano także zwiększenie miejsc parkowania dla niepełnosprawnych z 90 do 120.

W Częstochowie jest 15 tys. osób z orzeczeniem niepełnosprawności, które mają prawo i do bezpłatnego parkowania w wyznaczonych miejscach.

Na problem zajmowania przez nieuprawnione osoby miejsc parkingowych przeznaczonych dla niepełnosprawnych w wymowny sposób zwróciło uwagę Stowarzyszenie Aktywna Częstochowa. W Al. Najświętszej Maryi Panny odbył się happening “Czy na pewno chciałbyś być na moim miejscu”. Na miejscach postojowych dla pełnosprawnych kierowców zaparkowały wózki inwalidzkie z wymownymi tekstami, np. a tylko na minutkę”, “ja tylko do apteki, coś podać, do bankomatu”. Zmieniono także godziny obowiązywania płatnej strefy parkowania. Do tej pory działała w godz. 10-18. Teraz płacić będziemy od godz. 9 do 17. #MZDiT proponował wydłużenie godzin płatnego parkowania, od 9. do 18. Radni jednak na to się nie zgodzili.
- Zmiana godzin miała na celu optymalizację funkcjonowania płatnej strefy parkingowej. Dzięki temu osoby, które przyjeżdżają po południu do miasta, będą mogły o godzinę wcześniej korzystać z darmowych parkingów -zauważa Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT w Częstochowie.

Z obszaru objętego strefą płatnego parkowania wyłączony został odcinek od ul. Chłopickiego do Zbierskiego (chodnik wzdłuż LO im. Romualda Traugutta).

Płatna strefa parkowania obowiązuje od poniedziałku do piątku. Jest w niej około 3 tys. miejsc dla samochodów. W ubiegłym roku do kasy miasta z pobierania opłat parkingowych wpłynęło ponad 4 mln zł. W Częstochowie jest 116 parkomatów rozmieszczonych w płatnej strefie parkowania. Przybędzie jeszcze 10. Będą kosztowały 350 tysięcy złotych.

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Fabiański i Pazdan bohaterami internetu NAJLEPSZE MEMY W JEDNYM MIEJSCU
*Uwaga! Masowe zatrucia truskawkami. Co w nich jest?
*Wakacje za granicą: Tych krajów unikaj i nie jedź. MSZ ostrzega. Są zaskoczenia
*Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.