Czuje się Żydówką. Wierzy, że badanie DNA to potwierdzi

Czytaj dalej
Fot. Martyna Tochwin
Martyna Tochwin

Czuje się Żydówką. Wierzy, że badanie DNA to potwierdzi

Martyna Tochwin

Ewa Krychniak z Sokółki z wielką nadzieją czeka na informacje ze Stanów Zjednoczonych. Liczy, że wynik etnicznego DNA na pochodzenie żydowskie okaże się pozytywny. Bo choć w dziejach swojej rodziny, podczas prac nad drzewem genealogicznym, nie znalazła żadnych wątków żydowskich, czuje wielką bliskość z tym narodem. Do tego stopnia, że o Izraelu mówi, że to jej druga ojczyzna.

W Izraelu, wśród Żydów, czuję się jak u siebie, czuję się tak, jakbym była wśród swoich. Zawsze wyjeżdżam stamtąd z płaczem. Więc gdybym była skłonna wierzyć w reinkarnację, to chwyciłabym się tego, że w poprzednim wcieleniu byłam Żydówką. Ale ponieważ daleka jestem od tego, to szukam jakiegoś innego wyjaśnienia tego, że tak czuję. Bo jakoś tak się dzieje, że im jestem starsza, tym bardziej narasta we mnie poczucie przynależności do narodu żydowskiego - mówi Ewa Krychniak.

Jest sokółczanką od urodzenia. I katoliczką. Ale ciągle zastanawia się nad swoim pochodzeniem. Frapuje ją to do tego stopnia, że zdecydowała się na kosztowne badania DNA na pochodzenie etniczne. Myśl tę podsunęli jej znajomi Żydzi, z którymi podzieliła się swoimi wątpliwościami. Wymaz pobrany z wnętrza policzka przesłała aż do Stanów Zjednoczonych. Tam, w stanie Teksas, znajduje się laboratorium, w którym badane są jej próbki.

Pozostało jeszcze 91% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Martyna Tochwin

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.