Czy istnieje życie po dożywociu? 459 skazanych odsiaduje najcięższy wyrok w Polsce. Niektórzy, zgodnie z prawem, mogliby już wyjść

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Gdesz / Polskapresse
Zbigniew Bartuś

Czy istnieje życie po dożywociu? 459 skazanych odsiaduje najcięższy wyrok w Polsce. Niektórzy, zgodnie z prawem, mogliby już wyjść

Zbigniew Bartuś

Żaden zbrodniarz nie opuścił jeszcze polskiego więzienia po odbyciu kary dożywocia. Choć mógłby. Dwaj pierwsi złożyli wnioski o przedterminowe warunkowe zwolnienie dwa lata temu, po odsiedzeniu ustawowego minimum, czyli 25 lat, w zeszłym roku zgłosili się kolejni. To ci, którym po zmianie prawa w połowie lat 90. zamieniono karę śmierci na dożywotnie więzienie. Nieprawomocny wyrok dożywocia usłyszał w piątek 22 marca także syn krakowskiej prokurator Anny Jedynak - za szczególnie okrutne zabójstwo matki. Wedle aktu oskarżenia, zadał jej89 ciosów, najpierw ciężkim przedmiotem, a potem nożem. Samych ran klatki piersiowej było 41, do tego 17 ran rąk i 7 twarzy. Sąd skierował Przemysława J. na terapię zaburzeń osobowości.

Za niespełna trzy lata o warunkowe zwolnienie będzie mogła się ubiegać pierwsza skazana na dożywocie Polka, Monika Szymańska, odpowiedzialna za zamordowanie maturzysty Tomka Jaworskiego. Zbrodnia ta wstrząsnęła Polską w czerwcu 1997 r. I właśnie wówczas w życie wszedł nowy Kodeks karny, przewidujący – obok kary 25 lat więzienia – karę dożywocia.

Dożywocie dla syna krakowskiej prokurator Anny Jedynak. Zadał matce 89 ciosów

Orzeka się ją za zbrodnie ze szczególnym okrucieństwem, z motywów zasługujących na szczególne potępienie. Karę taką można dostać za próbę obalenia przemocą ustroju lub zamach na prezydenta RP, w praktyce jednak stosowana jest wobec skrajnie okrutnych i perfidnych morderców, jak Szymańska, oraz sprawców brutalnych napadów (np. na banki), podczas których ktoś zginął.

Czytaj więcej o losach polskich więźniów.

Pozostało jeszcze 87% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.