Czy każdy szpital w Wielkopolsce będzie przyjmować chorych na COVID-19? Jak będą wyglądać trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego?

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Anastazja Bezduszna

Czy każdy szpital w Wielkopolsce będzie przyjmować chorych na COVID-19? Jak będą wyglądać trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego?

Anastazja Bezduszna

Szpitale na początku tygodnia dostały od Ministerstwa Zdrowia nowe wytyczne strategii walki z koronawiursem, zgodnie z którą znika pojęcie szpitali jednoimiennych. Osoby z koronawirusem będą mogły być leczone na oddziałach zakaźnych ponad 80 placówek medycznych. W szczególnie trudnych przypadkach chorzy trafiać będą do jednego z dziewięciu szpitali wielospecjalistycznych. Sprawdziliśmy, jak od 15 września będzie wyglądać 3-poziomowe zabezpieczenie szpitalne w Wielkopolsce.

Trzeci pozom: Z chorobami współistniejącymi do szpitala przy ul. Szwajcarskiej

Powstanie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego zapowiedział 3 września wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wskazał, że na trzecim, najwyższym poziomie znalazły się szpitale wielospecjalistyczne. Tutaj trafią pacjenci, którzy oprócz potwierdzonego zakażenia koronawirusem mają inne schorzenia lub choroby współistniejące. W szpitalach wielospecjalistycznych będą między innymi oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce 9. Jeden z nich to Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. J. Strusia.

Zobacz również: Lekarze rodzinni nie będą musieli przyjmować pacjentów z objawami koronawirusa. Będą mogli dać skierowanie na test po rozmowie telefonicznej

Drugi poziom: cztery oddziały zakaźne w Wielkopolsce

Na poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. To tutaj leczyć będą osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Jak podaje rzecznik Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, w Wielkopolsce będzie ich cztery.

- Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, szpitale, które w swojej strukturze posiadają oddział zakaźny, są na 2. poziomie referencyjności. Liczba łóżek przeznaczona dla chorych zarażonych COVID-19 uzależniona jest od ogólnej liczby łóżek na oddziałach zakaźnych szpitali wpisanych do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą

- mówi Tomasz Stube, kierownik oddziału Mediów i Komunikacji Społecznej Gabinet Wojewody.

>

Na drugim poziomie w Wielkopolsce znalazły się:

Zgodnie z wytycznymi, szpital przy ul. Krysiewicza zabezpiecza 34 łózka na rzecz pacjentów z COVID-19.

- Mamy postawione zadanie. Otrzymaliśmy wytyczne i szukamy rozwiązań, które nie zaburzą pracy całego szpitala i pozwolą przyjmować i leczyć wszystkie chore dzieci

- mówi Urszula Łaszyńska, rzecznik SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

W sumie w całym kraju na oddziałach zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych znajduje się około 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także na przykład podłączenia do respiratora. W Wielkopolsce ma być ich ponad 90.

Natomiast pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali. W całej Polsce jest ich ponad 600. Zgodnie z wytycznymi, powinny w nich funkcjonować izolatki, do których na diagnozę trafią pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W Wielkopolsce takich placówek medycznych jest 42.

Zobacz też: Bezpłatne badania na koronawirusa w Wielkopolsce - od 8 września zaczynają funkcjonować kolejne punkty drive-thru

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że obecnie funkcjonuje 21 izolatoriów posiadających 2025 miejsc dla pacjentów z COVID-19. W Wielkopolsce izolatorium prowadzone jest w budynku Hotelu IKAR w Poznaniu. Z urzędu wojewódzkiego dowiedzieliśmy się, że izolatorium w Poznaniu dysponuje 264 miejscami, a obecnie przebywa w nim 65 osób (wg. stanu na 7 września 2020 roku).

-------------------------
Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anastazja Bezduszna

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.