Czy nie za blisko ta „eska”?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Filip Pobihuszka

Czy nie za blisko ta „eska”?

Filip Pobihuszka

Choć na planach widać ekrany akustyczne, mieszkańcy Rejowa obawiają się, że sąsiedztwo budowanej tuż obok wsi trasy S3 będzie dla nich zbyt uciążliwe.

Gdzie strumyk płynie z wolna, rozsiewa zioła maj... trwa budowa drogi ekspresowej S3. Miejsce nad wspomnianym strumykiem to wieś Rejów, gdzie „eska” będzie wręcz ocierać się o zabudowania.

- Nie za blisko? - pytam napotkanego mieszkańca. - A czy można to jeszcze zmienić? - mężczyzna odpowiada pytaniem. To pan Jan Mieszkowski. W Rejowie mieszka od 1952 roku. - Tutaj, tym, może i będzie to szkodziło - kiwa w stronę pobliskich zabudowań. - Ale nie słychać, żeby narzekali. Niektórzy się cieszą, bo podostawali pieniądze za pola. Widzi pan... Tu mają dach nowy, tam też i tam... - pan Jan wskazuje na kolejne gospodarstwa. - Ci co dostali pieniądze, to specjalnie nic na ten temat nie mówią - uśmiecha się.

Nie trzeba się specjalnie natrudzić, by znaleźć budowę S3. Widać ją z daleka, a filary pod przyszłe wiadukty rosną w oczach.
Mariusz Kapała - Niektórzy się cieszą z pie¬nię¬dzy za grunty - mówi pan Jan.

Pod domem sołtysa spotykam kolejnych mieszkańców wsi

- Było zebranie w tej sprawie, ale jak już jest zaplanowane i inwestycja tak daleko posunięta, to już nic nie da się zmienić! A ekrany dźwiękochłonne to na pewno postawią, przecież tam jest za blisko! - mówi Wojciech Domagała. - Hałas, szum na pewno będzie! Ja się tu dopiero wybudowałem, myślałem, że będzie cisza! Myślałem, że idę na spokojną wiochę... a tu dupa! - nie owija w bawełnę Jacek Rybarczyk. - Teraz już z Rejowa, a wcześniej z Przyborowa - dodaje. - Ja tam przy asfalcie mieszkałem, ale jak ojciec się budował to nie było drogi. Też myślał, że będzie cisza - wyjaśnia.

O to, czy na wysokości wsi staną ekrany chroniące przed hałasem, zapytaliśmy sołtysa, Jerzego Domagałę. - Wydaje mi się, że dopiero po wybudowaniu będą badania hałasu i dopiero wtedy będą zastanawiać się, czy warto je tam stawiać. Ponoć wcześniej stawiali tam gdzie nie trzeba, więc teraz chcą zrobić to nieco inaczej. Ale raczej powinny być, bo większość wiatrów jest z zachodu - mówi szef wsi. - Chociaż tyle, że rolnicy na tym skorzystali, bo moim zdaniem uczciwą cenę dali im za grunty - kwituje.

Nie trzeba się specjalnie natrudzić, by znaleźć budowę S3. Widać ją z daleka, a filary pod przyszłe wiadukty rosną w oczach.
Mariusz Kapała Nie trzeba się specjalnie natrudzić, by znaleźć budowę S3. Widać ją z daleka, a filary pod przyszłe wiadukty rosną w oczach.

Dla pewności dzwonię jeszcze do ratusza w Nowym Miasteczku

- Mam przed sobą projekt budowlany z ostatnią zmianą i on przewiduje ekrany akustyczne przed miejscowością Rejów - mówi burmistrz Danuta Wojtasik. Z kolei Tomasz Wysoczański z referatu inwestycji dopowiada: - Ekrany zaczną się ok. 2 km od wiaduktu prowadzącego do Lasocina, w miejscu, gdzie droga najbardziej zbliża się do budynków. Jakieś 200 - 300 metrów przed drogą na stację benzynową będą ekrany.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.