Dali marszałkowi pieniądze na obejście zachodnie miasta

Czytaj dalej
Fot. Aleksander Knitter
Maria [email protected]

Dali marszałkowi pieniądze na obejście zachodnie miasta

Maria [email protected]

Miasto będzie partnerem województwa w inwestycji, która odciąży komunikacyjnie centrum. Chodzi o nowy przebieg drogi 212.

Najpierw radni miejscy musieli podjąć uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej na rzecz samorządu województwa pomorskiego, żeby mogli skonsumować ją radni sejmiku.

Na lipcowej sesji rady miejskiej samorządowcy zdecydowali, że na budowę zachodniego obejścia Chojnic przeznaczą 50 tys. zł pomocy publicznej dla samorządu województwa, a w roku następnym - 1 mln 450 tys. zł.

Pieniądze są potrzebne na dofinansowanie kosztów opracowania dokumentacji projektowej wraz z kosztorysem budowy nowej drogi wojewódzkiej. To zadanie ma być zrealizowane przy wsparciu z Unii Europejskiej w następnych latach.

Wkrótce po przyjęciu uchwały przez radnych miejskich na wyjazdowym posiedzeniu w Chojnicach sejmik pomoc zaakceptował. Jest więc zielone światło dla inwestycji, którą władze Chojnic uznają za jeden z priorytetów.

Dlaczego? - To przełożenie drogi nr 212 jest dla nas bardzo ważne - tłumaczył na sesji sejmiku burmistrz Arseniusz Finster. - Dzięki niemu o 40 proc. ograniczymy ruch w centrum Chojnic, gdzie zwłaszcza latem powstają olbrzymie korki.

Finster podkreślał, że miasto chce być partnerem i że świadczy o tym także finansowa partycypacja samorządu.

Już wcześniej zapadła decyzja, że nowy przebieg drogi 212 będzie pomyślany nie jako projektowanie drogi gminnej, ale wojewódzkiej. Dokumentacja powinna być gotowa do końca 2017 r. W latach następnych trzeba będzie znaleźć środki na wykonanie. A więc i tak obejście zachodnie zmaterializuje się nie wcześniej niż za kilka lat.

Nie obejdzie się bez wkładu własnego do tej inwestycji, ma to być 15 proc. jej wartości, czyli kilka milionów złotych. Trzeba je zaplanować w budżecie. Ale ten priorytet komunikacyjny jest tego wart. Miasto odetchnie, bo będzie mniej spalin w centrum, a mieszkańcy pewnie będą szczęśliwi, że nie będą musieli „wbijać” się w długachne samochodowe kolumny.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.