(JWN)

Dobro powraca. Oto dowód - historia Damiana

Damian Laskowski w towarzystwie aktorki Katarzyny Cichopek oraz tancerza Marcina Hakiela, jej męża. Fot. nadesłane Damian Laskowski w towarzystwie aktorki Katarzyny Cichopek oraz tancerza Marcina Hakiela, jej męża.
(JWN)

Młoda, ale jak prężnie działa! Przedstawiamy fundację „Kosmiczna droga do gwiazd” oraz niezwykłą rodzinę z ulicy Olsztyńskiej.

Beata Kozidrak, Kora, kabaret Paranienormalni, Cezary Pazura i wiele innych gwiazd to przyjaciele Damiana Laskowskiego niepełnosprawnego 20-latka z Torunia. Jego rodzice, Żaneta i Wiesław, założyli fundację imienia chłopaka, a nazwali ją „Kosmiczna droga do gwiazd”. Siedziba młodej, choć bardzo prężnej organizacji, mieści się w mieszkaniu państwa Laskowskich przy ul. Olsztyńskiej.

Cztery lata temu cierpiący na porażenie mózgowe i epilepsję nastolatek potrzebował pomocy - rodzina znalazła się na życiowym zakręcie, a leczenie i rehabilitacja tak ciężko chorego dziecka wymagały sporych nakładów. Pomógł wtedy toruński Teatr im. Horzycy, który na rzecz Damiana przeznaczył cały dochód z jednej z premier.

I to był moment, gdy życie Damiana zaczęło się zmieniać. Dostał specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i komputer sterowany ruchem gałek ocznych. Poza tym śladem swych licznych zainteresowań wraz z rodzicami wyruszył w świat. - Byliśmy na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach. Damian poznał ludzi ze świata kultury, muzyki i sportu, którzy byli mu bardzo przychylni. Postanowiliśmy to wykorzystać dla dobra innych - mówi Wiesław Laskowski, tata.

Tak narodził się pomysł powołania fundacji „Kosmiczna droga do gwiazd”. Jej twórcy za cel stawiają sobie szeroko rozumianą pomoc niepełnosprawnym.

Jak chcą to robić? Przede wszystkim wykorzystując liczne kontakty ze znanymi osobami, które rodzina już ma.

- Syn bardzo interesuje się sportem, muzyką i sztuką. Marzył, by poznać różne gwiazdy. Zabiegaliśmy o to i zwykle nam nie odmawiano - opowiada Żaneta Laskowska, mama Damiana.

Mieliśmy kontakt między innymi z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, Elżbietą Dzikowską, Martyną Wojciechowską. Wszyscy oni deklarują pomoc i to chcemy wykorzystać dla innych niepełnosprawnych dzieci.

Działalność fundacji polegać ma m.in. na wystawianiu na aukcjach darów, które otrzyma ona od znanych osób. Planowane jest też wydawanie kalendarzy i poszukiwanie sponsorów gotowych wspierać niepełnosprawnych.

Fundacja ma ambitne plany. 8 marca niepełnosprawne dzieci z Torunia wraz z Damianem wybierają się na wycieczkę do Warszawy. Spotkają się z Michałem Pirogiem, tancerzem i choreografem, obejrzą spektakl w teatrze. Miesiąc później planują start kosmicznej rakiety na planetę czekolady. Chodzi o wyjazd do fabryki Wedla.

Fundacja zorganizowała też koncert kolęd w Zespole Szkół nr 26 połączony z aukcją gadżetów od znanych osób.

Najambitniejszym celem nowej organizacji jest budowa ośrodka dla osób niepełnosprawnych (również dorosłych), gdzie byłyby one leczone i rehabilitowane na najwyższym światowym poziomie.

- To byłoby wybawienie dla rodziców, którzy się starzeją i boją się o los swoich niepełnosprawnych, dorosłych już dzieci - dodaje Żaneta Laskowska.

Autor: (JWN)

(JWN)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.