Dominik Sołowiej stworzył reportaż opowiadający o Muzeum Parafialnym w Tykocinie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Adam Kupryjaniuk

Dominik Sołowiej stworzył reportaż opowiadający o Muzeum Parafialnym w Tykocinie

Adam Kupryjaniuk

Reportaż o Muzeum Parafialnym, znajdującym się w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie, to opowieść o miejscu, w którym zgromadzone zostały bezcenne eksponaty związane z magnacką historią miasta. Film powstał dzięki stypendium artystycznemu marszałka województwa podlaskiego.

- Stworzyliśmy to miejsce, aby pokazać detale, jakich nie ogląda się na co dzień. Znajdziemy tu szczególne obiekty z wyposażenia naszej parafii. Wielu parafian nawet nie wiedziało, że posiadamy takie cenne eksponaty - mówi w reportażu ksiądz Jarosław Stefaniak, proboszcz parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie

W muzeum można obejrzeć między innymi portrety Jana Klemensa Branickiego i Izabeli Elżbiety z Poniatowskich, fundatorów świątyni w Tykocinie. Oprócz tego znajdują się tam cenne monstrancja i kielich. W swoich zbiorach parafia w Tykocinie posiada również szaty liturgiczne. Niektóre z nich pochodzą z XVII wieku.

[polecane]22102133[/polecane]

- Trzy punkty w Tykocinie: pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego, Wielka Synagoga oraz kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej tworzą niezwykłą jedność. Są to unikatowe w skali Podlasia zabytki. Dzięki muzeum możemy poznać lepiej poznać historię miasta - mówi w filmie Wojciech Cymbalisty, dyrektor Portu Kultury Tykocin.

Film został zrealizowany w ramach projektu "12 filmów o 12 miejscowościach województwa podlaskiego, sfinansowanego ze stypendium marszałka województwa podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na rok 2021.

Cały reportaż Dominika Sołowieja można obejrzeć poniżej:

Pozostało jeszcze 19% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Adam Kupryjaniuk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.