Dr Jan Janusz Kamiński nie żyje. Zmarł w szpitalu. Prokuratura zarządziła sekcję zwłok

Czytaj dalej
Fot. Archiwum prywatne
Tomasz Kubaszewski

Dr Jan Janusz Kamiński nie żyje. Zmarł w szpitalu. Prokuratura zarządziła sekcję zwłok

Tomasz Kubaszewski

Po rocznym pobycie w szpitalu zmarł jeden z najbardziej znanych w mieście lekarzy - Jan Janusz Kamiński. Prokuratura zarządziła sekcję zwłok.

Był znakomitym, życzliwym dla pacjentów lekarzem i dobrym człowiekiem. Nie żyje doktor Jan Janusz Kamiński. Miał niespełna 80 lat.

Zmarł po trwający rok pobycie w szpitalu.

Kierował szpitalem i przychodniami

Był suwalczaninem. Maturę zdawał w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej. Z wyborem kierunku studiów nie miał ponoć problemów. Marzył bowiem o tym, żeby zostać lekarzem. Takim, jak doktor Judym z „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego.

Jak można dowiedzieć się z książki Andrzeja Matusiewicza, zatytułowanej „Szpital w Suwałkach. Dzieje i ludzie. 1842-1985-2015”, studiował w Akademii Medycznej w Białymstoku. Dyplom lekarza otrzymał w 1967 roku.

Niedługo potem rozpoczął pracę w Szpitalu Powiatowym w Suwałkach. W 1970 roku został kierownikiem Powiatowej Przychodni Obwodowej w tym mieście. Zdolności kierownicze sprawiły, że w 1973 został także kierownikiem Ośrodka Zdrowia w Pawłówce. W tym samym czasie sprawował jeszcze jedną funkcję - szefa Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Suwałkach. Z kolei w 1973 został dyrektorem Zakładu Opieki Zdrowotnej i Społecznej. Pełnił tę funkcje przez dwa lata.

W tym samym czasie J. Kamiński pracował także jako lekarze w suwalskim pogotowiu oraz w poliklinice MSW.

W stworzonym w 1975 r. Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym zatrudnił się natomiast na oddziale laryngologicznym. Był z nim związany przez następnych kilkadziesiąt lat. I pracował tam nawet po formalnym przejściu na emeryturę, co nastąpiło w 2003 r. Pełnił funkcję zastępcy ordynatora oddziału oraz kierownika przyszpitalnej przychodni laryngologicznej.

Warto też dodać, że w swoim życiu był także dyrektorem suwalskiego szpitala. Miało to miejsce w latach 1982-1983.

Racjonalny negocjator

I stopień specjalizacji w zakresie otolaryngologii Janusz Kamiński zdobył w 1974 r. Natomiast lekarzem specjalistą w tej samej dziedzinie został cztery lata później.

Dodajmy, że był także działaczem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Kierował nawet jego strukturami w okręgu północno-wschodnim. Dał się wtedy poznać jako twardy, ale bardzo racjonalny negocjator na przykład lekarskich zarobków. Był dzięki temu powszechnie szanowany nie tylko przez kolegów z pracy, ale również kierownictwo szpitala.


Mimo podeszłego wieku, cieszył się dobrym zdrowiem. I wciąż leczył ludzi. Aż do stycznia ubiegłego roku, gdy przewrócił się na śliskim chodniku. Trafił na oddział intensywnej terapii. Tam przez większość roku przebywał.

Tomasz Kubaszewski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.