Agata Wodzień-Nowak

Dwa sołectwa, a jedno koło gospodyń [przepisy kulinarne]

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Młynach-Młynicach na stoisku powiatu mogileńskiego  podczas obchodów 150-lecia KGW na ziemiach polskich, które w tym Fot. Agata Wodzień Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Młynach-Młynicach na stoisku powiatu mogileńskiego podczas obchodów 150-lecia KGW na ziemiach polskich, które w tym roku odbyły się w Przysieku.
Agata Wodzień-Nowak

Przedstawiamy Koło Gospodyń Wiejskich Młyny-Młynice w gminie Strzelno. Panie uznały, że razem można więcej, więc od 10 lat działają jako jedno KGW. W tym roku świętowały 60-lecie tego w Młynach.

Dzięki istnieniu kół kobiety integrują się, wymieniają doświadczeniami i przepisami - mówi Emilia Walkowiak z Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Strzelnie.

To okazja, żeby kobiety wiejskie wyszły z domów, miały gdzie poplotkować. Udało mi się je wyciągnąć

- mówi z satysfakcją. A panie jeździć do kina, teatru czy na basen bardzo lubią, co potwierdza Ewa Siudzińska, przewodnicząca KGW Młyny-Młynice.

- Podobają nam się operetki, widziałyśmy już chyba wszystkie - śmieje się. Chętnie odwiedzają zatem Poznań czy Bydgoszcz. Letnie wyjazdy kierują nad morze, np. do Jastarni, na Hel, do Kołobrzegu. Swego czasu była wycieczka do Karpacza i Zakopanego. To jedna z korzyści przynależności do KGW.

- Panie z kół są widoczne i doceniane, mają gdzie pokazać swoje produkty - wymienia Emilia Walkowiak. Tradycja wiejska dzięki nim nie zaginie - przekonuje przedstawicielka gminnej rady. Świadczy o tym też średnia wieku KGW Młyny-Młynice, jednego z najprężniej działających w gminie Strzelno.

- Średnia to teraz tak około trzydziestu kilku lat. Na razie kobiety są bardzo chętne do działania, jeżdżenia na festyny z naszymi potrawami - cieszy się przewodnicząca, która swoją rolę pełni od 31 lat.

- Już im mówię, że mogłaby któraś to ode mnie przejąć, ale żadna nie chce - dodaje. Ewa Siudzińska to także sołtys Młynów.

Mama zabiera na zebranie córkę, tam jest wesoło i ta się wciąga w KGW, tak w skrócie napływ kolejnego pokolenia wyjaśnia mieszkanka Młynów.

W kole jest obecnie 20 pań i jeden pan Michał. Do KGW trafił z formalnych konieczności. - Brałyśmy udział w wystawie wieńców dożynkowych i trzeba było podać autorów, a on robił stelaż, więc trzeba było wciągnąć pana Michała na listę.

Jako koło gospodyń zajmują się reprezentowaniem gminy. Można je znaleźć na targach w Bielicach czy wystawach w Minikowie albo Jeziorach Wielkich. Panie pomagają przy organizacji dożynek, opiekują się świetlicą wiejską, która jest też miejscem ich zebrań. Starają się spotkać raz w miesiącu, z przerwą na żniwa i wykopki, kiedy mają dużo pracy w gospodarstwach. - Jak jest potrzeba, to jedna drugiej daje znać, telefon z informacją i o dwudziestej w świetlicy - poznajemy zasady zwoływania nagłych spotkań.

O integrację dwudziestu kół całej gminy dba Gminna Rada. - Razem jeździmy, są dofinansowania. Nie wszystkich może byłoby stać na taką samodzielną wycieczkę. Panie cieszą się, że widzą morze czy góry. Szykujemy kolonie dla dzieci latem i zimą - wspomina Emilia Walkowiak. Są również wspólne stoiska na dużych imprezach, stoły wigilijne przed świętami wystawiane w urzędzie w Toruniu.

- To odpoczynek od codzienności - mówi o kole Siudzińska. Dlaczego warto należeć do KGW? Przewodnicząca ceni szkolenia i kursy, w których można brać udział, większe możliwości organizacji kolonii i imprez dla dzieci. Wreszcie: - Można iść między ludzi.

To, że koło tworzą panie z dwóch sołectw, ma swoje zalety w postaci drobnych dofinansowań czy prezentów sprzętowych z obu funduszy sołeckich. Są i podarki od sponsorów, a do kuchni zawsze coś się przyda.

Fajnie jest i chciałabym tylko, żeby się nie popsuło

- to najważniejsze życzenie, jakie ma przewodnicząca KGW Młyny-Młynice.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Młynach-Młynicach na stoisku powiatu mogileńskiego  podczas obchodów 150-lecia KGW na ziemiach polskich, które w tym
Agata Wodzień Bułeczki z pieczarkami

Bułeczki z pieczarkami

Składniki na ciasto:
0,5 kg mąki
1,5 szklanki mleka
4 dag drożdży
3 jajka
10 dag masła

Składniki na farsz:
0,5 kg pieczarek, sól, pieprz, cebula

Wykonanie:
Z podanych składników wyrabiamy ciasto drożdżowe i pozostawiamy je do wyrośnięcia. W tym czasie kroimy pieczarki i przesmażamy z solą, pieprzem i cebulą posiekaną w kostkę. Z ciasta najłatwiej będzie zrobić niewielkie placki, ułożyć farsz i zlepić w kulkę. Pieczemy ok. 35 min w 180 st.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Młynach-Młynicach na stoisku powiatu mogileńskiego  podczas obchodów 150-lecia KGW na ziemiach polskich, które w tym
Agata Wodzień Krokiety z pieczarkami

Krokiety z pieczarkami

Składniki:
0,5 kg mąki
1,5 szklanki mleka
4 dag drożdży
3 jajka
10 dag masła

Składniki na farsz:
0,5 kg pieczarek, sól, pieprz, cebula

Wykonanie:
Korzystając z tych samych składników i tej samej metody przygotowujemy drożdżowe ciasto. Rozwałkowujemy i tniemy w prostokąty. Usmażony farsz układamy na cieście i zawijamy. Takie roladki układamy na blaszce i umieszczamy w piekarniku na ok. 20 min w temp. 180 stopni.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Młynach-Młynicach na stoisku powiatu mogileńskiego  podczas obchodów 150-lecia KGW na ziemiach polskich, które w tym
Agata Wodzień Roladki ze szpinakiem i fetą

Roladki ze szpinakiem i fetą

Składniki:
polędwica
szpinak
feta
jajko
bułka tarta
sól, pieprz

Wykonanie:
Mięso kroimy na plastry. Po rozbiciu i przyprawieniu odstawiamy, aby zająć się farszem naszych krokiecików. Na patelni rozgrzewamy drobno pokrojony szpinak, dodajemy ostry ser feta. Po podsmażeniu układamy farsz na polędwiczkach, zwijamy. Obtaczamy krokiety w jajku i tartej bułce, po czym możemy już podsmażyć nasze przekąski.

Agata Wodzień-Nowak

Serwis Strefa Agro powstał w czerwcu 2015 roku, a ja mam sposobność współtworzyć go od początku. Obszary, którymi interesuję się zawodowo to przede wszystkim:  • rolnictwo,

  • żywność,

  • ogrodnictwo,

  • społeczność wiejska.


Rolnictwo jest bardzo ważną częścią polskiej gospodarki i wciąż dynamicznie się zmienia, opowiadając na potrzeby i wyzwania XXI wieku. Sektor agro rozwija się i przechodzi technologiczną, cyfrową ewolucję. Rolnictwo precyzyjne przy pomocy nowoczesnych narzędzi pozwala lepiej planować, szacować i wychodzić naprzeciw potrzebom roślin czy zwierząt.


Polskie rolnictwo coraz śmielej specjalizuje się, a rolnicy podnoszą kompetencje, z szacunkiem traktując ziemię, jako warsztat pracy. Rolnictwo podobnie jak inne sektory gospodarski jest też obszarem wrażliwym na tym, co dzieje się na światowych rynkach.


Globalne wyzwania, a może wprost problemy, docierają i do naszych gospodarstw. Zmiany w handlu, zaburzenia w łańcuchach dostaw związane np. z pandemią COVID-19, wojna na Ukrainie, rynkowe gry np. ceną gazu silnie oddziałują na ciągłość i opłacalność produkcji. Dużą rolę odgrywają czynniki zewnętrzne, jak warunki atmosferyczne, a produkcja pod chmurką jest narażona na susze, nawałnice czy wymrożenia. W rolnictwie jednak nie ma czasu na przerwy i przestoje.


To sektor strategiczny, bo zapewniający bezpieczeństwo żywnościowe. Z jednej strony liczą się światowe trendy, a z drugiej lokalność, którą konsumenci zaczynają na nowo doceniać. Świadome zakupy i zrównoważony rozwój jako silne trendy powodują, że zakupy prosto od rolnika są modne i poszukiwane. Przykładem są regionalne e-bazarki z bazą produktów i kontaktów bezpośrednio od producentów. Duże znaczenie ma wsparcie - dopłaty bezpośrednie i inne formy pomocy z budżetu unijnego i krajowego.


 


O tym wszystkim piszę na Strefie Agro, serwisie, który ma przynosić użyteczną wiedzę, praktyczne porady, ważne doniesienia. Jest miejsce na inspiracje i ciekawostki. To miejsce dla rolnictwa, konsumenta i powiązanych z nimi obszarów. Zachęcam do kontaktu: agata.wodzien@polskapress.pl.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.