Dymisja za słowa prawdy. Ponoć słowa wiceministra nie były zgodne z linią rządu. To czemu znajdziemy je w rządowej Strategii Morawieckiego?

Czytaj dalej
Fot. MIiR
Zbigniew Bartuś

Dymisja za słowa prawdy. Ponoć słowa wiceministra nie były zgodne z linią rządu. To czemu znajdziemy je w rządowej Strategii Morawieckiego?

Zbigniew Bartuś

Polskimi przedsiębiorcami, borykającymi się z brakiem pracowników, wstrząsnęła dymisja Pawła Chorążego, wiceministra inwestycji i rozwoju. Zwalniając bardzo cenionego przez biznes fachowca premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „minister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach”. Poszło o głos w debacie o polityce migracyjnej zorganizowanej przez krakowski Klub Jagielloński.

Pikanterii sprawie przydaje fakt, że w owej debacie minister posługiwał się argumentami wziętymi z... rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), czyli Planu Morawieckiego. Rozdział 5. SOR poświęcony jest właśnie polityce migracyjnej państwa i zawiera zapowiedzi działań rządu do 2020 roku „w perspektywie roku 2030”.

Czytamy tam m.in., że polityka migracyjna musi być „ukierunkowana na potrzeby rynku pracy i polskich przedsiębiorców”, że państwo polskie musi stworzyć „ścieżki integracji dla wybranych kategorii cudzoziemców oraz członków ich rodzin (nauka języka polskiego, kultury i zwyczajów, poprawa dostępu do mieszkań, wsparcie w załatwianiu spraw urzędowych)”. SOR zakłada przy tym „rozwijanie sektora organizacji pozarządowych działających na rzecz cudzoziemców, w tym organizacji imigranckich” oraz „prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych skierowanych do polskiego społeczeństwa nt. pozytywnej roli cudzoziemców, których celem będzie przeciwdziałanie dyskryminacji, promocja postawy otwartości, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń”.

Czytaj więcej:

 • Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy członkowie rządu mówili dużo o „luce demograficznej”
 • "Akademickie dywagacje" czy realny plan rządu

 

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Zbigniew Bartuś


Dziennikarz, publicysta, felietonista Dziennika Polskiego (na pokładzie od 1992 roku) i mediów Polska Press Grupy, współtwórca i koordynator Forum Przedsiębiorców Małopolski, laureat kilkudziesięciu nagród i wyróżnień dziennikarskich (w tym Wolności Słowa, Dziennikarz Ekonomiczny Roku, Nagroda Główna NBP, Nagroda Grabskiego, Nagroda Kwiatkowskiego, Grand Prix Dziennikarzy Małopolski, nominacje do Grand Press).


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.