Dyskryminacja Polaków mieszkających na Litwie

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julita Januszkiewicz

Dyskryminacja Polaków mieszkających na Litwie

Julita Januszkiewicz

Smutno mi jest, że ciągle mówimy o dyskryminacji mieszkających na Litwie Polaków. Ale taka jest prawda - Edyta Maksymowicz, dziennikarka.

- Mamy problemy. Musimy cały czas walczyć o to, żeby istniały szkoły, nie o to, żeby były dobre, lepsze, wspaniałe. A o to by one w ogóle były - podkreśla Edyta Maksymowicz. Od 1998 r. jest korespondentką TVP w krajach nadbałtyckich. W 2010 roku z grupą przyjaciół powołała do życia polski portal multimedialny „Wilnoteka”.

We poniedziałek w urzędzie marszałkowskim odbyła się, z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Białymstoku, debata, której przyświecało hasło „Polacy jako mniejszość narodowa na Białorusi, Litwie, Łotwie - położenie prawno-polityczne”. Oprócz Edyty Maksymowicz, zaproszono Andrzeja Poczobuta - dziennikarza, członka Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi, a także Halinę Smulko - dyrektorkę Państwowego Gimnazjum Polskiego im. J. Piłsudskiego w Daugavpils na Łotwie.

Rozmawiano o sytuacji Polaków na Litwie, Łotwie i Białorusi. W pierwszym z tych krajów obecnie mieszka ok. 250 tys. Polaków. Mimo to jest coraz mniej polskich szkół. Było ich 120, a teraz jest 90.

- Pozycja języka polskiego jest osłabiona. Nie można zdawać polskiej matury. Ale nawet jeśli szkoła uzna, że taka matura jest potrzebna, to i tak nie liczy się ona do średniej ocen. Nie jest brana pod uwagę na egzaminach na studia - opowiadała Maksymowicz.

Z podobnymi problemami borykają się nasi rodacy na Białorusi. Jak zauważył Andrzej Poczobut, w ciągu 9 lat liczba Polaków zmniejszyła się tutaj aż o 100 tys. W 2009 roku mieszkało ich 290 tys.

Na Łotwie Polaków nie jest wielu, często są już zasymilowani, zaś rodziny - mieszane. Obecnie mieszka tutaj ok. 45 tysięcy naszych rodaków. Nie mają problemów z nauką języka polskiego oraz zdawaniem polskiej matury.

Julita Januszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.wspolczesna.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.