Julita Januszkiewicz

Działały kina, ukazywały się gazety. Mieszkańcy gromadzili żywność. Czyli początek września 1939 roku

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Wojska przygotowało wystawę Białystok we Wrześniu 1939 r Fot. Muzeum Wojska w Białymstoku Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum Wojska przygotowało wystawę Białystok we Wrześniu 1939 r
Julita Januszkiewicz

Jakie nastroje panowały w mieście w przededniu wybuchu II wojny światowej. Ukazuje to wystawa " Białystok we Wrześniu 1939 r", którą można obejrzeć naprzeciwko Muzeum Wojska w Białymstoku. Będzie ją można do 15 października.

Dowództwo polskie zrezygnowało z przygotowań do obrony Białegostoku, chociaż miasto pełniło ważną rolę jako węzeł komunikacyjny, gwarantujący połączenie z Grodnem, Wilnem i Warszawą, a przez Bielsk Podlaski z Brześciem nad Bugiem - zaczyna opowiadać dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Latem 1939 r. sytuacja w Polsce stawała się napięta. Docierały niepokojące wieści z Niemiec. Szkolono oddziały do obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej oraz do walki z pożarami. Odbywały się kursy dla inspektorów, komendantów domów, opiekunów domowych, pielęgniarek społecznych. Aktywnie działały Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej, Związek Harcerstwa Polskiego, Polski Czerwony Krzyż czy też Przysposobienie Wojskowe.

Pozostało jeszcze 79% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.