Dzieci i nie tylko one, wiedzą, co to grypa

Czytaj dalej
Fot. Anna Rimke
Anna Rimke

Dzieci i nie tylko one, wiedzą, co to grypa

Anna Rimke

- Dzisiaj nie ma prawie połowy dzieci - słyszeliśmy wczoraj w kilku gorzowskich przedszkolach. Podobnie jest w szkołach, firmach i to nie tylko w Gorzowie. A przychodnie to już pękają w szwach.

W gorzowskim Przedszkolu nr 29 wczoraj grupy były łączone. Bo z 230 dzieci było tylko 90. - Tak już jest drugi tydzień - mówi dyrektorka Barbara Jasiczak.

Podobnie było w Przedszkolu nr 17 przy ul. Maczka. - Na dziś mamy ponad połowę dzieci. Ale z tego, co słyszę, to wszędzie jest problem. Chorujemy wszyscy - mówi Beata Wilk, dyrektorka placówki.
Jak usłyszeliśmy w Zespole Szkół nr 13 przy ul. Szwoleżerów, jednej z największych w Gorzowie, uczniowie w os-tatnim tygodniu chorują trochę mniej. - Był czas, że w szkole brakowało prawie 40 proc. uczniów. Teraz to 26 proc. - mówi dyrektor Tadeusz Wierzbicki. Dodaje, że niestety kadra też choruje. - Był moment, że w tzw. małej trzynastce pięciu nauczycieli było na zwolnieniu - mówi Wierzbicki.

- U nas jest wymiana. Ci co chorowali, właśnie wracają na lekcje, a ci dotąd zdrowi, właśnie chorują - informuje Magdalena Molik, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 20 na gorzowskim Górczynie.

To, że dzieci chorują, potwierdzają rodzice

- W styczniu grypę miałam ja i córka. Teraz nie posyłam syna do szkoły, bo tam też panuje wirus i mnóstwo dzieci jest chorych - opowiada Julia Sarkisjan z Gorzowa, mama dwuipółletniej Laury i siedmioletniego Filipa. Pani Julia mówi, że próbuje chronić siebie i dzieci przed kolejnym zachorowaniem chodząc na długie spacery i unikając dużych skupisk ludzi, choćby w supermarketach. Pani Agnieszce z ul. Teatralnej w Gorzowie udało się na razie ochronić siebie i czteroletniego syna Filipa. - Pewnie dlatego, że syn w tym roku nie chodzi do przedszkola. Ale odkąd jest tyle zachorowań, to nie zabieram go do sklepów - tłumaczy gorzowianka.

W zakładach pracy też frekwencja jest niższa. - Około 15 proc. więcej pracowników jest na chorobowym niż w innych miesiącach - słyszymy w Meprozecie w Starym Kurowie. A w gorzowskim magistracie w lutym na 514 pracowników chorowało aż 193 urzędników (w styczniu - 100).

Przychodzą po pomoc, bo w przychodniach trudno się dostać, tylu jest chorych

- Widać większe zainteresowanie lekami na infekcje. Od pacjentów wiem, że były też trudności z dostaniem niektórych specyfików zapisanych przez lekarza - usłyszeliśmy w jednej z aptek w centrum Gorzowa.- Mamy wrażenie, jakby grypa się już uspokoiła. Teraz więcej zachorowań jest tzw. paragr-powych - mówi doktor Tomasz Jarmoliński ze szpitala w Międzyrzeczu. Tu nie ma nowych przypadków potwierdzonej grypy. Ale, jak zauważa Jarmoliński, nadal jest dużo osób chorych. Widać to po pacjentach, którzy zgłaszają się do szpitala z wysoką gorączką, kaszlem. - Przychodzą po pomoc, bo w przychodniach trudno się dostać, tylu jest chorych. Ale te infekcje z reguły leczone są w domach - tłumaczy doktor.
W słubickim szpitalu też nie ma nowych zachorowań na grypę. Na oddziale intensywnej opieki pozostaje 60-letni pacjent z wirusem AH1N1. - Dziś już zdjęliśmy całkowity zakaz odwiedzin, ale nadal są one ograniczone. Do każdego pacjenta może przyjść tylko jedna osoba - mówi Wojciech Włodarski, prezes słubickiego szpitala.

Również w kostrzyńskim i drezdeneckim słyszymy, że trochę się zmniejszyła liczba chorych. - Ale w weekend mieliśmy ponad 20 dzieci na pomocy doraźnej - mówi Jarosław Hajduk, zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Drezdenku. Dodaje, że choruje też, niestety, personel. - Z powodu infekcji jelitowej przez tydzień był zamknięty zakład opiekuńczo - leczniczy - mówi Hajduk.

Anna Rimke

Dziennikarz "Gazety Lubuskiej" od 2005 roku, choć z dwiema przerwami. Prywatnie mieszkanka podgorzowskiej Kłodawy. Bliskie są mi szczególnie tematy społeczne, ale nie tylko. Lubię być tam, gdzie coś się dzieje, bo lubię ludzi. Lubię ich słuchać i z nimi rozmawiać. Dzięki temu, każdy dzień mojej pracy jest inny. 


Zajmuję się tematami związanymi z oświatą:Lubię poznawać ciekawych ludzi:A kiedy Ci ludzie mają coś wspólnego ze zwierzętami, to muszę ich poznać:Ale nie tylko przyjemnymi sprawami się zajmuję. Jak trzeba, to jestem też w miejscu tragedii:Portal Naszemiasto.pl


Na czele moich obowiązków jest też portal Gorzów Wielkopolski Naszemiasto.pl


Tu nie tylko piszę, ale też opiekuję się stroną.


 


Gdyby nie praca w redakcji, to...


Trudno powiedzieć... Od najmłodszych lat uwielbiałam pisać i chyba stąd ten pomysł na życie. Ale myślę, że mogłabym też zwyczajnie sobie zwiedzać świat. I tylko od czasu, do czasu napisać o ludziach, których spotkałam na swojej drodze.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.