Dzięki dofinansowaniu będzie więcej gładkich odcinków w powiecie chełmińskim

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Monika Smól

Dzięki dofinansowaniu będzie więcej gładkich odcinków w powiecie chełmińskim

Monika Smól

Miliony popłyną z tzw. schetynówek na drogi w powiecie chełmińskim. Wnioski na remonty dróg powiatowych są na liście rezerwowej.

Wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz zatwierdził listę wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania w roku 2016 w ramach tzw. schetynówek.

Z dofinansowaniem z tego źródła zrealizowanych zostanie kilka inwestycji w naszym powiecie.

Przebudowa ul. Sienkiewicza i Magazynowej w Unisławiu będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z tzw. schetynówek.

Wniosek gminy Unisław został oceniony na tyle wysoko, że kwalifikuje się do dofinansowania. 800 tys. złotych dofinansowania stanowić będzie połowę wartości inwestycji oszacowanej na około 1,6 mln złotych. Jak informuje wójt, wcześniej została tam zbudowana kanalizacja i zmodernizowana sieć wodociągowa - też z unijnym wsparciem. Obie ulice zyskają nową podbudowę, na której wylany zostanie asfalt długości około 650 metrów. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się nie tylko z nowego ciągu drogowego od ul. Szerokiej do Grudziądzkiej, ale też z chodników po obu stronach Sienkiewicza i po jednej stronie Magazynowej. Unisławian ucieszą nowe zjazdy do posesji.

Przy skrzyżowaniu ul. Magazynowej z Grudziądzką przeniesiony zostanie znajdujący się tam słup oświetleniowy, który obecnie ogranicza widoczność. Natomiast na odcinku ul. Magazynowej - od Osiedlowej do Grudziądzkiej - pojawi się brakujące oświetlenie.

Zaplanowano również wykonanie przejścia dla pieszych, oznakowania poziomego jezdni oraz pionowego. Poza tym, przy „orliku”, zaprojektowano progi zwalniające z przejściem dla pieszych i balustrady ochronne i aktywny znak informacyjny „przejście dla pieszych”.

W Lipienku przebudowana zostanie droga gminna na ponad 1,8 km. Dofinansowanie wyniesie 627 tys. złotych.

W Osnowie (gmina Chełmno) odnowiony zostanie mający 0,7 km odcinek z dofinansowaniem w wysokości 381 tys. złotych.

Powiat zgłosił dwie drogi - Kokocko-Dębowiec-Dąbrowa Chełmińska i Brzozowo-Stolno. Obie są na liście rezerwowej.

- Na dofinansowanie mają szanse obie trasy, gdyby wszystkie przetargi zakończyły się z 30-procentowymi oszczędnościami - mówi Mariusz Kalkiewicz, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Chełmnie. - Pierwsza jest na pierwszej pozycji listy rezerwowej, zatem raczej jest „pewniakiem”.

Monika Smól

Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam już w liceum. Następnie skończyłam filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. W "Gazecie Pomorskiej" pracuję od 2005 roku. Bliskie mojemu sercu jest Chełmno - Miasto Zakochanych w województwie kujawsko-pomorskim, w którym spędziłam ponad siedem lat, a powiat chełmiński to cały czas mój główny rejon działania. Pasja? Przede wszystkim dziennikarstwo sportowe, fotografia sportowa, a rozwijam ją zwłaszcza w Chojnicach - w wojewodztwie pomorskim. To moje miasto rodzinne i klubowi MKS Chojniczanka Chojnice kibicuję najbardziej. Ulubione dyscypliny to piłka nożna i koszykówa. Pracuję również nad rozwojem portalu informacyjnego Nasze Miasto Chełmno, który jest dla moich Czytelników źródłem informacji o wydarzeniach z powiatu chełmińskiego. Co dzień na moich portalachpojawiają się najświeższe informacje z miasta i powiatu. Prywatnie interesuję się aranżacją wnętrz, ich projektowaniem, a także przeróbkami mebli - nadawaniem im "drugiego życia". 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.