Dzięki poprawce do Polskiego Ładu jest szansa na zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych

Czytaj dalej
Fot. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Norbert Ziętal

Dzięki poprawce do Polskiego Ładu jest szansa na zerowy PIT dla rodzin wielodzietnych

Norbert Ziętal

Na najnowszej poprawce do Polskiego Ładu, zaproponowanej przez posłów Prawa i Sprawiedliwości i przegłosowanej podczas środowego posiedzenia Sejmu, finansowo zyskają rodziny z czwórką i większą liczbą dzieci.

Rodziny wielodzietne, w których jest czworo i więcej dzieci, zapłacą podatek dochodowy dopiero po przekroczeniu 230 tys. złotych dochodu rocznie. Ze zwolnienia skorzystają nie tylko osoby pracujące na etacie, ale również prowadzące działalność gospodarczą. Taka poprawka została przyjęta podczas środowego posiedzenia Sejmu.

- Według przyjętej poprawki do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych rodzina z co najmniej z czwórką dzieci nie zapłaci podatku dochodowego, jeśli ich dochód roczny nie przekroczy 230 tys. złotych. To tzw. zerowy PIT dla dużych rodzin - mówi Nowinom Andrzej Szlachta, poseł Prawa i Sprawiedliwości z Rzeszowa, zastępca przewodniczącego Komisji Finansów Publicznych.

Skąd wzięła się kwota aż 230 tys. złotych?

Nowa ulga została wpisana do katalogu zwolnień przedmiotowych od podatku dochodowego w ustawie o PIT. Zgodnie z nowym przepisem, zwolnione z podatku dochodowego będą przychody podatnika do kwoty 85528 złotych. Kwotę tę należy pomnożyć przez oboje rodziców. Daje to 171 tys. złotych. Tak jak do tej pory, rodzice będą mogli wykorzystać również standardową kwotę wolną od podatku. Ona w przyszłym roku wyniesie 30 tys. złotych na rodzica. Po zsumowaniu, łączna kwota wolna od podatku dochodowego dla rodziny wielodzietnej wyniesie 231 tys. złotych. Dopiero po jej przekroczeniu będzie naliczany podatek.

To oczywiście bardzo duża suma, bo oznacza, że miesięczne dochody rodziny, które podlegałyby opodatkowaniu, muszą przekroczyć 19 tys. złotych. Takich rodzin w Polsce jest niewiele. Zwykle są to kwoty co najmniej o połowę mniejsze, a wielu przypadkach jeszcze skromniejsze.

- To duże wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Skorzysta z niego ok. 110 tys. podatników, a koszt tej ulgi to 330 mln złotych - dodaje poseł Szlachta.

Poprawka została przegłosowana przez posłów. Posłowie, po głosowaniach nad innymi poprawkami, w finale będą głosowali jeszcze całą ustawę o podatku dochodowym, wraz ze zgłoszonymi poprawkami. Jeżeli przejdzie ona cały proces legislacyjny, to zacznie obowiązywać już od 1 stycznia przyszłego roku. Oznaczałoby to, że już w przyszłym roku rodziny wielodzietne skorzystają z tzw. zerowego PIT.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu, posłowie dyskutowali również o pomocy dla rodzin dzieci w wieku od 12 do 36 miesięcy. Chodzi o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w wysokości 1 tys. złotych miesięcznie przez rok lub 500 złotych miesięcznie przez dwa lata na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Ten program również ma się znaleźć w Polskim Ładzie.

Zmiany mają pomóc polskim rodzinom i poprawić demografię w Polsce.

Sprawy pomocy socjalnej dla rodzin są szeroko dyskutowane nawet w najmniejszych społecznościach. Czy takie programy jedynie rozleniwiają polskie społeczeństwo, a wręcz demoralizują je i są przeznaczane np. na alkohol - jak twierdzą niektórzy politycy? Zapytaliśmy przez jedną ze szkół w powiecie przemyskim.

- Rodziny z czwórką i większą liczbą dzieci powinny otrzymywać jak największą pomoc państwa. Proszę się postawić na miejscu takiej matki, która ma czwórkę dzieci. Zawsze jej brakuje czasu. O każde dziecko trzeba zadbać, przygotować jedzenie, dopilnować, żeby odrobiło lekcje. Dzięki pomocy od państwa, nie musi szukać dodatkowej pracy, aby zarobić na dzieci, ale może swoim dzieciom poświęcić więcej czasu - komentowała jedna z kobiet.

Norbert Ziętal

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.