Dziś jeżdżą tam koparki, za rok pojadą autobusy. Powstaje centrum przesiadkowe

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Filip Pobihuszka

Dziś jeżdżą tam koparki, za rok pojadą autobusy. Powstaje centrum przesiadkowe

Filip Pobihuszka

Powoli lecz systematycznie zarysowuje się kształt Centrum Przesiadkowego powstającego u zbiegu ulic Zjednoczenia i Towarowej w Nowej Soli.

Powoli rozkręcają się roboty budowlane w okolicach dworca kolejowego. Kierowców powinno ucieszyć planowane u zbiegu ulic Zjednoczenia i Towarowej 36-metrowe rondo, miłośników przyrody fakt, że pomimo niezbędnych wycinek, owe rondo ozdobi stojący najbliżej dworca potężny dąb.

Sam dworzec i jego okolica zmienią się zaś w centrum przesiadkowe rodem z XXI wieku. Wczoraj, naprzeciwko miejsca, gdzie był postój taksówek, zaczęły pojawiać się pierwsze krawężniki, które będą stanowić część zatoczek dla autobusów.

O przebiegu prac informował niedawno wiceprezydet Jacek Milewski na swoim facebooku, co oczywiście skutkowało pytaniami od mieszkańców. - Jeszcze by się przydało zmodernizować PKP żeby to jakoś wyglądało - pisze Piotr. A wiceprezydent Milewski odpowiada: - Dworzec PKP również w ramach naszego partnerskiego projektu transportowego zostanie przebudowany. Powstanie tu Centrum Obsługi Pasażera służące zarówno komunikacji autobusowej, jak i kolejowej. Przetarg na modernizację dworca ogłosimy wkrótce.

Cała inwestycja jest bowiem częścią wielkiego, wartego 50 mln zł projektu komunikacji międzygminnej, która ma ruszyć od lipca 2018.

Jak udało mi się dowiedzieć u źródła, czyli na placu budowy, wykonawca natknął się niedawno na stare instalacje, które nie były zaznaczone na żadnych planach. Nie wpłynie to jednak na termin zakończenia prac.

Warto też zdementować krążącą po mieście plotkę, jakoby do wyburzenia miał być budynek mieszkalny na ul. Towarowej (niedaleko wylotu ul. Gimnazjalnej). Do wyburzenia przeznaczone były tylko budynki gdzie mieścił się fryzjer i serwis sprzętu AGD-RTV. Niewykluczone, że wyburzony zostanie też ceglany garaż między peronem a ul. Towarową. Tu jednak nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje.

Dowiedziałem się też, że budowlańcy bardzo chwalą sobie współpracę z nowosolskim urzędem miasta, który pozytywnie wyróżnia się na tle innych samorządów.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.