Ekologiczne piece, czystsze powietrze w Chojnicach

Czytaj dalej
Fot. Arkadiusz Marciszek
Arkadiusz Marciszek

Ekologiczne piece, czystsze powietrze w Chojnicach

Arkadiusz Marciszek

Gmina Chojnice wspomaga likwidację przestarzałych pieców.

Skończył się nabór wniosków o dofinansowanie ekologicznego ogrzewania dla mieszkańców gminy Chojnice. Akcja taka przeprowadzana jest po raz pierwszy. Można uzyskać zwrot 40 procent zamontowania pieca lub pieca i instalacji. W cenę można było wliczać również koszt robocizny.

Duże zainteresowanie

Do urzędu gminy wpłynęło 90 wniosków. Prawie połowa z nich dotyczyła pieców gazowych. Z tego około 25 procent aplikacji było z Charzykowych. W polskich warunkach gaz nie jest najtańszym sposobem ogrzewania, ale - jak powiedział nam jeden z wnioskodawców - liczy się też wygoda. Średnio występowano o dofinansowanie do sumy 9 tys. zł. Zdarzały się również aplikacje z sumą 30 tys. zł.

42 procent aplikacji dotyczyło zamontowania pieców na pellet lub drewno. Ciekawostką były dwa wnioski o dofinansowanie pieców opalanych drewnem zgazowanym.

W kotłach zgazowujacych proces spalania drewna przebiega dwuetapowo - w komorze wsadowej następuje, przy ograniczonym dostępie powietrza, niecałkowite spalenie paliwa, a powstałe w tego efekcie gazy dopalają się w komorze wtórnej - to system bardziej wydajny energetycznie.

Trzeba poczekać

Zasady programu są proste - w gminie przedstawia się fakturę za zakupiony sprzęt i robociznę. Potem na konto wpłacane są pieniądze pochodzące z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska.

Niestety, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo informacja o przyznaniu dofinansowania nadejdzie po 1 lipca. Fundusz zwraca 35 procent, a gmina dokłada do tego jeszcze 5 procent. Maksymalna kwota wynosi 5 tys. 700 zł. Zakładano wpłynięcie około 70 wniosków, ale jest ich 90. Nastąpią zapewne modyfikacje co do indywidualnych sum, ale praktycznie wszyscy wnioskodawcy mogą liczyć na wsparcie ich ekologicznych działań.

Arkadiusz Marciszek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.