Ekspresowo mają wypytać rodziny korzystające z 500+

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Piotr Piesik, red.,

Ekspresowo mają wypytać rodziny korzystające z 500+

Piotr Piesik, red.,

Ośrodki pomocy społecznej dostały tydzień na przeprowadzenie ankiety wśród beneficjentów Programu Rodzina 500+. Badanie muszą też samodzielnie opracować

Pracownicy ośrodków pomocy społecznej raczej nie mogą narzekać na brak zajęcia. Resort pracy i polityki socjalnej jakby sądził inaczej, ponieważ w iście ekspresowym trybie zażądał przeprowadzenia ankiety wśród beneficjentów Programu Rodzina 500+. Czasu na to dał bardzo mało.

- Ankietę otrzymaliśmy w ostatni poniedziałek, wyniki mamy odesłać do ministerstwa 27 lutego, czyli również w poniedziałek - informuje Sylwia Mackiewicz, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztumie. - Przy tym chodzi o wyniki już opracowane, czyli najpierw musimy beneficjentów programu zapytać, potem ktoś będzie musiał odpowiedzi opracować. W naszej gminie wypłacono 1357 świadczeń z tego programu. Do wszystkich na pewno nie dotrzemy, pewnie też nie wszyscy zgodzą się odpowiadać, choć badanie jest anonimowe i nie ma żadnego wpływu na przyznane świadczenia. Musimy posiłkować się pracownikami socjalnymi, choć mają dość swojej codziennej roboty. Do części osób będziemy telefonować - dodaje S. Mackiewicz.

Ankieta liczy dwie strony. Część pytań dotyczy sytuacji rodzinnej beneficjenta 500+, np. czy dzięki otrzymanemu świadczeniu rozważa powiększenie rodziny. Inna część - na co wydatkowane są pieniądze ze świadczenia. Jeszcze inna dotyczy zatrudnienia, ostatnia zaś innych świadczeń otrzymywanych z pomocy społecznej. Łącznie 11 pytań, sporo możliwości odpowiedzi. Opracowanie ankiet będzie dość pracochłonne.

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Kościerzynie ankiety pojawiły się dopiero we wtorek około godz. 15. Nie liczą tu na objęcie badaniem wszystkich beneficjentów programu, pracownicy proszą o wypełnienie ankiet osoby, które przychodzą do MOPS załatwić inne sprawy. Czyli przy okazji.

Malborski ośrodek wzorem sztumskiego zaangażował do badania pracowników socjalnych.

- Dostarczają beneficjentom druki ankiet - mówi Jacek Wojtuszkiewicz, dyrektor MOPS w Malborku. - Nie zostało odgórnie określone, ilu beneficjentów ma wypełnić ankiety, ale do 27 lutego musimy podać zbiorcze dane. Takie badania mamy wykonywać cyklicznie, prawdopodobnie co dwa miesiące.

Na około 4500 beneficjentów programu 500+ w Tczewie w środę udało się zgromadzić ledwie kilkadziesiąt wypełnionych ankiet. Osoby „odpytywane” przyjmują to badanie ze zrozumieniem, nie było (przynajmniej na razie) przypadków odmowy odpowiedzi. Beneficjenci oceniają, że nowe świadczenie zgodnie z przeznaczeniem ustawodawcy wyraźnie poprawiło sytuację wielu rodzin. Mniej osób zaczęło ubiegać się o wsparcie z pomocy społecznej. Pieniądze są wydawane najczęściej na żywność, ubrania i środki trwałe.

Można zadać więc pytanie, czy aby uzyskać taką wiedzę, potrzebna jest specjalna ankieta prowadzona w tak krótkim czasie? Większość informacji już teraz posiadają ośrodki pomocy społecznej. Sztumski MGOPS objął monitoringiem dziewięć rodzin korzystających z 500+, ponieważ świadczenie może być wydawane niezgodnie z przeznaczeniem. W przypadku dwóch rodzin zamieniono gotówkę na świadczenie niepieniężne. Przypomnijmy - świadczeń wypłacono 1357.

Poprosiliśmy biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej o informację, dlaczego ankieta pojawiła się tak nagle i ośrodkom pomocy społecznej dano tak mało czasu na jej przeprowadzenie. Do chwili zamknięcia tego wydania gazety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Piotr Piesik, red.,

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.