Tomasz Mikulicz

Eugeniusz Czykwin: Prawdy wiary są ważniejsza niż polityka

Eugeniusz Czykwin Fot. Wojciech Oksztol/Archiwum Eugeniusz Czykwin
Tomasz Mikulicz

Rozmowa z Eugeniuszem Czykwinem, działaczem prawosławnym, byłym posłem

Sobór biskupów polskiej autokefalicznej Cerkwi prawosławnej wydał oświadczenie, z którego można by wnioskować, że potępia autokefalię - czyli niezależność od Moskwy - przyznaną ukraińskiej cerkwi przez patriarchę Konstantynopola.

To nieprawda. Nasza Cerkiew nikogo nie potępia. Wierzymy jednak, że cała Cerkiew jest mistycznym ciałem Chrystusa. Jeżeli jeden z członków tego ciała choruje, obowiązkiem wszystkich pozostałych członków jest reagować. Tu nie chodzi o - jak niektórzy to przedstawiają - politykę, ale o sprawy wiary. Proszę uwierzyć, że są jeszcze ludzie, dla których prawdy wiary i Ewangelia są ważniejsze niż polityczne interesy.

Na Ukrainie trwa jednak wojna. Trudno więc nie mieszać tu religii z polityką. W internetowych komentarzach do oświadcze-nia soboru biskupów przebija - delikatnie mówiąc - zdziwienie. Na zasadzie: jak to tak? Polscy prawosławni żyją na terenie Polski i nie są przez katolików gnębieni, a poparli Putina - wroga Polski.

Pozostało jeszcze 89% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Mikulicz

Zajmuję się sprawami miejskimi, czyli m.in.: białostocką i podlaską polityką samorządową, architekturą, urbanistyką i ochroną zabytków. Opisuję też obrady rady miasta oraz zajmuję się też różnego rodzaju interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców. Zajmuje mnie również pisanie też o historii Białegostoku i najbliższych okolic. Zdarza mi się też zajmować działką kulturalną. Lubię wszak rozmowy z ciekawymi i inspirującymi ludźmi. W swojej pracy zwracam uwagę na szczegóły. Bo jak wiadomo diabeł tkwi właśnie w szczegółach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.