Finanse, drogi i śmieci, czyli o problemach w sołectwach

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Karolina Rokitnicka

Finanse, drogi i śmieci, czyli o problemach w sołectwach

Karolina Rokitnicka

Sołtysi z gminy Kowalewo Pomorskie spotkali się na dorocznej naradzie. Była okazja do podsumowań i zaplanowania działań na nowy rok.

- Rok 2015 to rok wyborczy we wszystkich 25 jednostkach pomocniczych (sołectwo, komitet osiedlowy). Zgodnie ze statutem w ciągu 12 miesięcy od wyborów samorządowych mieszkańcy wybierają swoje władze na wsiach. Na 25 jednostek w 6 wsiach wybrano nowego sołtysa. Pozostali kontynuują swoją odpowiedzialną misję - informuje asystentka burmistrza Kowalewa Pomorskiego Karolina Kowalska.

Niewielkie zmiany

Podczas spotkania wręczono podziękowania i pamiątki byłym już sołtysom, podkreślając ich zasługi. To: Zofia Turowska z Nowego Dworu, Małgorzata Eliasz z Chełmońca, Jerzy Orłowski z Pruskiej Łąki, Lubomir Zgliński z Sierakowa, Piotr Strzelecki z Borówna oraz Henryk Dębski z Bielska.

Tradycją w gminie Kowalewo Pomorskie jest zorganizowanie narady wiosną, jednak z racji wymiany sołtysów i zbliżających się świąt narada odbyła się jeszcze w starym roku.

- Na zaproszenie burmistrza w spotkaniu oprócz sołtysów wzięli udział również kierownicy poszczególnych referatów, prezydium i przewodniczący wszystkich komisji rady miejskiej oraz zaproszeni goście - dodaje Karolina Kowalska.

Praca sołtysa nie jest łatwa, ponieważ musi on znać problemy wsi, umieć rozmawiać z mieszkańcami, a także przekazywać im informacje zdobyte na spotkaniach i zebraniach.

- W części roboczej poruszono szereg istotnych tematów, z którymi na co dzień sołtysi się spotykają m.in. finanse sołeckie, modernizacje dróg gminnych, odpady, utylizacja azbestu, bezdomne psy itp. - mówi Karolina Kowalska.

Problemy wsi

By sołtysom było łatwiej wypełniać swą pracę, w gminie Kowalewo Pomorskie kilkanaście lat temu wprowadzono funkcję opiekunów sołectw. Pełnią ją pracownicy urzędu. Wspierają sołtysów w różnych kwestiach, np. rozwiązywaniu problemów prawnych, szukaniu dostawców i usługodawców, organizacji przetargów czy zebrań.

Gmina realizuje też ustawę o Funduszu Sołeckim, gdzie budżet wsi naliczany nie jest od wysokości podatku rolnego, ale od liczby mieszkańców. Cztery lata z rzędu samorząd otrzymał nagrody finansowe za prawidłowo rozliczony budżet. Trafiły one jako dodatkowe środki do budżetów sołeckich. W rozliczanie budżetów zaangażowali się sołtysi. Podobnie było we wdrażaniu zapisów ustawy śmieciowej. Dzięki pracy inkasentów, wśród których jest sporo sołtysów gmina ma wysoką liczbę osób segregujących odpady i bardzo dobrą ściągalność opłat.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym oraz przygotowywaniem relacji czy przeprowadzaniem interwencji w sprawach ważnych dla Czytelników. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura oraz politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie niezgłębione, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, podczas których przygotowuję informacje o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się tworzyć informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.