Agnieszka Domka-Rybka

Firma i praca na etacie, czyli trzeba płacić aż dwa ZUS-y [infografika]

Firmy skarżą się m.in. na wysokie pozapłacowe koszty płacy i na to, że muszą płacić składki nawet, gdy są na minusie. Fot. 1pixabay.com Firmy skarżą się m.in. na wysokie pozapłacowe koszty płacy i na to, że muszą płacić składki nawet, gdy są na minusie.
Agnieszka Domka-Rybka

Niezależnie od wielkości firmy czy branży jej działalności - to system podatkowy najbardziej utrudnia jej prowadzenie - wynika z badania BCC.

Jako kluczowe bariery przedsiębiorcy wciąż wskazują przepisy prawa podatkowego, tzn. poziom ich skomplikowania i niespójność (64,2 proc.), brak ujednoliconej interpretacji (57,1 proc.) oraz zbyt częste zmiany przepisów (45,2 proc.).

Przedsiębiorcom doskwierają także podwójne opodatkowanie, np. zysku spółek i jego wypłaty w formie dywidendy czy konieczność odprowadzania podwójnej składki ZUS, jeśli ktoś pracuje na etacie i jednocześnie prowadzi firmę (40,5 proc.), zbyt duży katalog wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (35,7 proc.) oraz ograniczenie odliczenia VAT przy zakupie samochodu osobowego i paliwa (28,6 proc.).Create pie charts

- Efektem tego jest nie tylko poczucie braku stabilizacji i pewności co do poprawności rozliczeń podatkowych, ale również głębokiej niesprawiedliwości i różnego traktowania, a nawet dyskryminacji przedsiębiorców - komentuje Marek Goliszewski, prezes BCC. - Wynika to z przyjmowania przez urzędy skarbowe różnych interpretacji identycznych przepisów i ich stosowania w relacjach z firmami.

Brak przejrzystych przepisów oraz ujednoliconej interpretacji destabilizuje również pracę urzędników i negatywnie wpływa na ich rzetelność. Niepewność co do trafności odczytania konkretnego prawa czy obowiązku powoduje przyjęcie rozwiązania przede wszystkim bezpiecznego dla urzędnika, które nie musi być bezstronne i odpowiedzialne. Następstwem takiej sytuacji jest postrzeganie przedstawicieli aparatu państwa jako niekompetentnych i unikających odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Tymczasem główne przeszkody w prowadzeniu działalności gospodarczej wynikające ze stosowania prawa pracy to: wysokość pozapłacowych kosztów zatrudnienia (78,6 proc.), nieelastyczne przepisy Kodeksu pracy (61,9 proc.), wielkość wydatków związanych ze zwalnianiem z przyczyn zakładu pracy (42,9 proc.) oraz konieczność zapłaty składek ZUS w sytuacji, gdy firma nie generuje przychodu (40,5 proc.).

W dalszej kolejności przedsiębiorcy wymieniają organizację systemu ochrony zdrowia (33,3 proc.), przywileje emerytalne różnych grup społecznych (30,1 proc.), zmiany dotyczące OFE, brak zachęt do oszczędzania na emeryturę w III filarze oraz wysokość płacy minimalnej (po 23,8 proc.).

- Pozapłacowe koszty pracy są postrzegane jako ukryty podatek obniżający rentowność ekonomiczną działalności. Ograniczają tworzenie nowych miejsc pracy i zatrudnianie w oparciu o tradycyjna umowę - uważa Goliszewski.

Biurokracja, obowiązki sprawozdawcze wobec instytucji państwowych takich jak GUS, ZUS i US (69,1 proc.), przewlekłość postępowań sądowych (66,7 proc.), a także liczba i czas trwania kontroli (58,4 proc.) - to największe bariery w regulacji i problemów instytucjonalnych z jakimi borykają się przedsiębiorcy. W dalszej kolejności wymieniają ograniczoną odpowiedzialność urzędników za podejmowane decyzje (54,8 proc.) przy jednoczesnej możliwości zbyt dowolnej interpretacji przez nich przepisów (50 proc.), nieprzyjazne procedury uzyskiwania różnych zezwoleń (48,9 proc.), a także skomplikowane, powolne i kosztowne procedury ściągania należności od dłużników oraz niekompetencję sędziów, prokuratorów i biegłych decydujących w sprawach gospodarczych.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.